Minister odpowiada głodującemu posłowi

Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia w odpowiedzi na protest głodowy posła Artur Bramory (Ruch Palikota) z Częstochowy poinformował, że wyjaśnia kwestie finansowania pobytu chorych i niepełnosprawnych dzieci w zakładach opiekuńczo-leczniczych. - Kontrola NFZ wykazała tam nieprawidłowe rozliczanie z płatnikiem - stwierdził wiceminister odnosząc do przypadku, w sprawie którego interweniuje poseł.

Multimedia

Odpowiedź ministra

4,79 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Poseł Artur Bramora 15 października rozpoczął głodówkę w siedzibie placówki Stowarzyszenia Pielęgniarsko-Opiekuńczego "Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie" w Częstochowie.

Do podjęcia głodówki skłoniła posła katastrofalna - jak ocenił - sytuacja 11 takich ośrodków w całym kraju, w których znajduje się obecnie 80 małych pacjentów. Wcześniej skierował list otwarty do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, zapowiadając podjęcie głodówki, jeśli do 15 października minister nie wyda rozporządzenia zmieniającego zasady finansowania takich ośrodków.

Zakład Pielęgniarsko-Opiekuńczy w Częstochowie otacza opieką porzucone niemowlęta z obciążeniami zdrowotnymi.

- Od lutego próbuję zwrócić uwagę na tę sprawę. Mamy październik, a oprócz pustych deklaracji nic się nie zmieniło. Dlatego zdecydowałem się podjąć głodówkę. Będę nocował w tym ośrodku i pił tylko wodę. Nie przerwę protestu, dopóki nie będzie oficjalnego stanowiska ministra zdrowia w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia co do sposobu rozwiązania problemu - powiedział poseł Bramora.

Jak dodał, list skierował także do kancelarii premiera i prezydenta, a premierowi wręczył go osobiście w piątek (12 października) po wygłoszeniu przez niego expose.

Z powodu braku pieniędzy częstochowskiemu Stowarzyszeniu Pielęgniarsko-Opiekuńczemu "Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie", gdzie protestuje poseł, grozi likwidacja. Wszczęto już procedurę zamknięcia ośrodka, pod opieką którego znajduje się obecnie około 20 dzieci.

Czytaj też. Bardzo potrzebny ośrodek dla chorych dzieci może uratować dobra wola NFZ

Ministerstwa Zdrowia  w odpowiedzi na pismo posła podkreśla , że problemy placówek na bieżąco wyjaśnia z Śląskim OW NFZ i Centralą NFZ. Jak czytamy w piśmie wystosowanym w tej sprawie przez wiceministra Sławomira Neumanna, w województwie śląskim cena za osobodzień w tym zakresie wynosi 120 zł i jest to najwyższa stawka w skali kraju; ( średnia krajowa to ok. 85 zł).

- Przy czym jest to stawka bazowa, którą NFZ płaci za pobyt dziecka, które nie jest żywione specjalną dietą, w przypadku, gdy wymagane jest takie żywienie ( np. pozajelitowe) stawka wzrasta nawet do 180 zł -  zaznacza wiceminister Neumann.

Dodaje: - Odnosząc się do sytuacji Zakładu Pielęgniarsko-Opiekuńczego w Częstochowie, należy podkreślić, że trudności zakładu wynikają z konieczności zwrotu do NFZ nienależnie pobranych środków finansowych. Kontrola NFZ wykazała tam nieprawidłowe rozliczanie z płatnikiem - podkreśla wiceminister. 

Więcej: w załączniku do tekstu - plik do pobrania w formacie pdf; lub na stronie www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH