Minister Zdrowia chce wyjaśnień od prezesa NFZ ws. EuroMedic

W związku z informacjami zawartymi w artykule tygodnika Wprost, który dotyczył sprawy szpitala EuroMedic z Katowic, minister zdrowia zobowiązał p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego do złożenia wyjaśnień.

Chodzi o prywatny szpital EuroMedic z Katowic, który w 2012 r. i 2013 r.  dostał kontrakt ze śląskiego NFZ na ponad 40 mln zł.

EuroMedic specjalizuje się w prostych i wysoko opłacanych przez NFZ procedurach medycznych, jak leczenie żylaków, zaćmy, czy w prostej kardiochirurgii. 

Z informacji Wprost wynika, że kontrola CBA i wewnętrzna kontrola Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przeprowadzane w 2012 i 2013 r. wskazują na "skrajną patologię w wydawaniu publicznych pieniędzy". 

Jak miało ustalić CBA wbrew regułom śląski NFZ nie sprawdził, jak nowy podmiot, czyli EuroMedic, jest przygotowany do przyjmowania pacjentów, wszelkie kontrole w lecznicy miały mieć niemal fikcyjny charakter.  Tygodnik przypomina, że w tym czasie wiceszefem śląskiego NFZ był Marcin Pakulski.

Jak podaje tygodnik, za konkurs, w którego wyniku EuroMedic dostał kontrakt, odpowiadały te same osoby, które decydowały o późniejszych kontrolach. CBA wytyka, że Pakulski, kierujący dziś Centralą NFZ, wykazał się brakiem nadzoru nad kontrolami. A na dodatek jako wiceszef śląskiego NFZ podpisał jedno z wystąpień pokontrolnych, w którym mowa była o tym, że w EuroMedic wszystko jest prawidłowo.

Liczba nieprawidłowości, jakie CBA, a potem kontrolerzy ze śląskiego NFZ wykryli w EuroMedic, wskazuje m.in na to, że szpital nie miał sprzętu, którego posiadanie deklarował w konkursie, nie przeprowadzano przeglądów urządzeń, nie zapewniano pacjentom zapowiadanej opieki lekarskiej, w szpitalu nie było izby przyjęć - pisze Wprost.

Śląski NFZ oraz CBA niezależnie od siebie powiadomiły o sprawie prokuraturę. Powiadomiły, choć szefostwo kliniki próbowało zarzucać nierzetelność i tendencyjność kontroli przeprowadzonej przez CBA.  

Jak informuje Krzysztof Bąk, rzecznik Ministerstwa Zdrowia kontrole resortu w Śląskim Oddziale NFZ oraz w szpitalu Euromedic zostały wszczęte 4 lutego tego roku. Wyniki zostaną przekazane p.o. prezesa NFZ Marcinowi Pakulskiemu oraz nowej p.o. dyrektora Śląskiego oddziału NFZ Barbarze Bulanowskiej.


 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH