Minister Arłukowicz nieugięty: koniec negocjacji z Porozumieniem Zielonogórskim

Tylko do godz. 24 w piątek (2 stycznia) placówki POZ, które do tej pory nie podpisały umowy z płatnikiem, będą mogły to zrobić ze starą listą pacjentów. - Jeśli nie podpiszą umów, od poniedziałku będą traktowane jako nowe podmioty - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Nie będzie już negocjował z Porozumieniem Zielonogórskim.

Minister zaznaczył, że do piątku (2 stycznia) 82 proc. lekarzy POZ i 75 proc. przychodni podpisało umowy z NFZ na 2015 r. 

Dodał też, iż nie ma powodów do dalszych negocjacji z Porozumieniem Zielonogórskim.

- To nie jest metoda negocjacji, żeby co roku straszyć pacjentów zamkniętymi przychodniami i szantażować ministra. Jesteśmy zdeterminowani przy przełamać tą strategię - mówił minister podczas konferencji prasowej zorganizowanej wieczorem w piątek (2 stycznia).

Minister: powstają nowe przychodnie
Zapowiedział, że będzie można łatwiej uruchomić nową praktykę POZ . - Uprościliśmy do maksimum wszystkie procedury, skróciliśmy konieczny czas - informował.

Jak dodał, zachęca lekarzy i przedsiębiorców do tego, by w "miejsce tych, którzy zamknęli przychodnie przed pacjentami, powstały przychodnie, w których pacjenci odnajdą pomoc lekarską".

Minister Arłukowicz podał, że w piątek uruchomiono procedurę utworzenia 67 nowych przychodni lekarza rodzinnego.

Wiceminister Sławomir Neumann wyjaśnił, że brak ciągłości umowy dla obecnych przychodni POZ oznacza, że przy podpisywaniu porozumienia z płatnikiem po 2 stycznia będzie trzeba spełnić wszystkie warunki rozpoczęcia nowej działalności.

Czas - do północy
- Jeśli przychodnia nie podpisze umów, deklaracje pacjentów dotyczące wyboru lekarzy rodzinnych stracą ważność - podkreślał i przypomniał, że można to zrobić tylko do północy, w piątek 2 stycznia.  

Wyraźnie zaznaczył, że nie będzie umów na innych warunkach dla protestujących lekarzy POZ. - Jeśli nie podpiszą umów do północy, ich pacjenci będą musieli ponownie wybrać lekarza rodzinnego - powiedział Sławomir Neumann, przypominając, że tak wynika z obowiązujących zapisów ustawowych.

Jak wyjaśnił Neumann, stare umowy nie są już aneksowane. Przychodnie, które umów nie aneksowały, ale otworzyły drzwi dla swoich pacjentów w piątek, mogą podpisać nową umowę, a ich tzw. lista aktywna pacjentów zachowa ważność.

- Od poniedziałku 5 stycznia, kiedy będzie kilka dni przerwy w umowach, ci wszyscy lekarze rodzinni, te wszystkie przychodnie, które chcą przyjść i podpisać umowę, podpisują umowę tak, jakby ten POZ tworzył się od nowa - mówił wiceminister.

Gabinet zamknięty - NFZ nie zapłaci
Tłumaczył, że ustawowa procedura będzie wymagała złożenia wszystkich dokumentów, łącznie z nowymi oświadczeniami pacjentów o wyborze lekarza rodzinnego. Jak zaznaczył, poprzednie deklaracje tracą ważność, bo nie dotyczą lekarza, który działa w systemie opieki finansowanej przez NFZ.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH