Minister Arłukowicz na komisji zdrowia: na listę refundacyjną trafią kolejne leki

Negocjacje z koncernami farmaceutycznymi będą nadal prowadzone, w 2012 roku na listę refundacyjną trafią kolejne leki - zapewnił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas piątkowego (30 grudnia) posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Arłukowicz odpowiadając na pytania przewodniczącego komisji Bolesława Piechy (PiS) podkreślił, że w wyniku negocjacji z firmami farmaceutycznymi udało się obniżyć koszty refundacji leków o 10 proc. Zaznaczył, że te pieniądze zostaną przeznaczone na finansowanie kolejnych leków. - Będziemy podejmować kolejne decyzje o włączaniu kolejnych leków na listę. Nie ma żadnego założenia oszczędzania na polityce lekowej w Polsce - zapewnił.

Dodał, że istotą ustawy refundacyjnej (wejdzie w życie 1 stycznia) jest to, by rynek leków był "przejrzysty, jasny i klarowny" dla pacjentów, lekarzy i koncernów farmaceutycznych. Podkreślił, że ustawa sprawi, iż pacjenci będą mieli równy dostęp do leków, które będą tańsze niż do tej pory. - Sztywne ceny i marże leków oraz możliwość negocjacji powodują systemową obniżkę cen - powiedział Arłukowicz.

Poinformował, że negocjacje z koncernami farmaceutycznymi się nie skończyły, na listę będą dodawane kolejne leki, a usuwane te, które są przestarzałe. Jak mówił, lista refundacyjna będzie aktualizowana co dwa miesiące, po to, żeby polscy pacjenci mieli dostęp do nowoczesnych leków.

Arłukowicz zarzucił przewodniczącemu komisji zdrowia, że nie interesował się pracami nad listą refundacyjną, nie zwołał posiedzenia komisji i nie skierował interpelacji. Wcześniej Piecha wyrażał wątpliwości, czy tryb prac był zgodny z prawem. Pytał także o sposób prowadzenia negocjacji z firmami farmaceutycznymi.

W czwartek (29 grudnia) - w związku z licznymi protestami - resort zdrowia uzupełnił wykaz leków refundowanych m.in. o specyfiki stosowane po przeszczepach i paski do glukometrów. Czytaj więcej: www.rynekzdrowia.pl

Minister Arłukowicz na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia zapewnił, że leki te nie zostały dopisane naprędce do nowej listy, ale zostały dodane zgodnie z procedurą, którą zapewnia ustawa.

- Nie mogłem wcześniej dołączyć tych leków do listy, gdyż negocjacje cenowe w sprawie tych specyfików między Komisją Ekonomiczną MZ a firmami farmaceutycznymi nie były zakończone. Nie mogłem powiedzieć pacjentom, że takie leki będą dostępne z refundacją, póki tego nie byłem pewien. Gdy tylko negocjacje zakończyły się sukcesem, natychmiast ogłosiłem tę zmianę. I tak będę postępował zawsze - zapowiedział Arłukowicz.

- Komisja ekonomiczna będzie negocjowała codziennie z koncernami farmaceutycznymi po to, aby stworzyć ostateczną listę leków - dodał.

Do listy leków dołączone zostały m.in. paski do glukometrów. Minister Arłukowicz przyznał, że będą one dostępne za cenę 3,20 zł. Zmiana, jaka została wprowadzona, jego zdaniem, dotyczy jasno sprecyzowanej grupy docelowej, dla której opłata ryczałtowa ma być zagwarantowana.

- Wszystkie polskie dzieci chore na cukrzycę i wszyscy ciężko chorzy skorzystają z pasków za 3,20 zł. Inne osoby, które zechcą skontrolować poziom cukru, będą musiały zapłacić kilkanaście złotych - powiedział. Minister zapewnił również, że negocjując ceny z koncernami farmaceutycznymi resortowi nie chodzi o zaoszczędzenie pieniędzy dla budżetu państwa.

- Nowa ustawa refundacyjna bardzo wyraźnie określa procent, jaki NFZ musi przeznaczyć na refundację leków (17 proc), stąd wszystkie wynegocjowane upusty zostaną przekazane komisji, po to by ona mogła ponownie negocjować cenę kolejnych leki. Za te same pieniądze możemy kupić 100 leków ale możemy kupić 200. To zależy od skuteczności negocjacyjnych - podsumował Arłukowicz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH