Minął termin dostosowania szpitali. Co z tymi, które nie spełniają wymagań? Minął termin na dostosowanie szpitali. Co z tymi, które nie spełniają wymagań? Fot. Archiwum

Do końca 2017 r. podmioty lecznicze miały za zadanie, na podstawie indywidualnych programów dostosowawczych, poprawić swoją infrastrukturę i warunki pobytu pacjentów. Placówki, które tego zrobiły, mogą wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej z wnioskiem o ocenę wpływu nieprawidłowości na zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Negatywna ocena nt. wpływu niespełnienia wszystkich wymogów pomieszczeń i urządzeń na bezpieczeństwo pacjentów może w skrajnym przypadku doprowadzić do wykreślenia z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

- Przy wydawaniu opinii szczególną uwagę będziemy zwracać na bezpieczeństwo biologiczne: przenoszenie biologicznych czynników chorobotwórczych, właściwą sterylizację i dekontaminację. Także na wyposażenie sal i bloków operacyjnych, w tym również właściwą wentylację oraz zapewnienie rezerwowych źródeł zasilania w energię i wodę - zapowiada Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Rzecznik GIS zaznacza, że opinia będzie dotyczyła wyłącznie czynników mających wpływ na bezpieczeństwo pacjentów, wynikających z art. 22 ustawy o działalności leczniczej i przepisów wykonawczych (chodzi o rozporządzenia ministra zdrowia z 2012 r. w sprawie szczególnych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą - red.). Takie kwestie, jak np. ochrona przeciwpożarowa, typowe sprawy budowlane czy z zakresu BHP nie będą w niej uwzględniane.

- Na podstawie opinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej organ rejestrowy, czyli wojewoda wyważy za i przeciw i dopiero wtedy będzie mógł wydać decyzję o dalszych losach podmiotu leczniczego - wyjaśnia Bondar.

Przypomina, że termin dostosowania do wymogów upłynął 31 grudnia 2017 roku i dotyczył placówek, które realizują program dostosowawczy. Wyjaśnia, że lecznice, które nie rozpoczęły realizacji programu, mają wyznaczone indywidualnie terminy na mocy decyzji administracyjnych podjętych na przykład w wyniku przeprowadzonej kontroli.

- Według naszych danych na 15 grudnia 2017 r. programy dostosowawcze realizuje 3 217 różnego rodzaju podmiotów leczniczych - od szpitali po samodzielne praktyki lekarskie i pielęgniarskie. Do 31 grudnia programów dostosowawczych nie zrealizowało ok. 1 400 podmiotów - informuje rzecznik GIS.

Ciągłe przesuwanie terminów demobilizowało
Problemów z dostosowaniem nie ma Szpital Powiatowy w Zakopanem. Tam już w 2007 r. opracowali program dostosowawczy, który stał się elementem strategii rozwoju szpitala na lata 2008-2018. Gdy w 2012 r. ukazało się rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczególnych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, placówka spełniała wyznaczone wymogi.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH