Mieszanki Łodzi przekazały do NFZ petycję w sprawie Pro-Familii Protest pacjentek pod siedzibą OW NFZ w Łodzi. Fot. Pro Familia w Łodzi

Pacjentki łódzkiego Szpitala Pro-Familia okupowały siedzibę NFZ we wtorek (25 października) do godziny 20:30. Łodzianki złożyły petycje z prośbą o uratowanie placówki do NFZ, Ministerstwa Zdrowia i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Łącznie zebrano ok. 12 tysięcy podpisów.

Jak informuje Aneta Juśkiewicz, rzecznik Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia w Łodzi we wtorek (25 października) ok. godziny 19 sześć kobiet z dziećmi i jeden ojciec okupujący centralę NFZ zostali zaproszeni na rozmowę z prezesem Andrzejem Jacyną. Na razie pacjenci nie zdradzają szczegółów rozmowy, są dobrej myśli.

Rzecznik lecznicy podaje też, że w MZ pacjentki szpitala otrzymały pisemne zobowiązanie, że dojdzie do spotkania z urzędnikiem w randze co najmniej wiceministra. Przedstawiciele ruchu społecznego zawiązanego w obronie łódzkiej Pro-Familii złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów około 12 tys. podpisów poparcia pod petycjami o zawarcie przez NFZ umowy ze szpitalem.

Z informacji przekazanej przez łódzki szpital Pro-Familia wynika, że jego trudna sytuacja to efekt tego, że NFZ odmówił placówce zapłaty za wykonane procedury nagłe. Według rzecznik Anety Juśkiewicz, szpital przez rok przyjmował bezpłatnie pacjentki w sytuacji, gdy nie było można odwlec udzielenia świadczenia medycznego.

Placówka wysłała do NFZ wnioski o zwrot pieniędzy za porody nagłe, odebrane w październiku 2015. Odpowiedź - odmowę zapłaty - otrzymała dopiero w drugiej połowie października 2016 - po 7 miesiącach oczekiwania. W uzasadnieniu Fundusz nie podważa nagłości przypadków, twierdzi natomiast, że ilość kobiet, jakie zgłosiły się do porodu, zaprzecza temu, że znajdowały się w stanie nagłym.

Wskutek odmowy Pro-Familia musiała 17 października zawiesić wykonywanie bezpłatnych świadczeń hospitalizacji okołoporodowej - czytamy w informacji przekazanej przez Pro-Familia.

Po opublikowaniu informacji nadesłanej przez rzecznika szpitala Pro-Familia, redakcja Rynku Zdrowia otrzymała stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym Sylwia Wądrzyk, p.o. rzecznika prasowego NFZ podaje, że we wtorek (25 października) przedstawiciele Ruchu Społecznego ''Rodzić po łódzku - Ratujmy Pro-Familię'' - zgodnie z zapowiedzią - złożyli w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia petycję dotyczącą sytuacji szpitala Pro-Familia w Łodzi.

''Placówka ta nie ma umowy z Łódzkim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Petycja została przekazana p.o. Prezesa NFZ Andrzejowi Jacynie. Prezes Funduszu spotkał się z przedstawicielami Ruchu i zapowiedział przeanalizowanie sprawy z pełną starannością'' - dodaje rzecznik prasowy Funduszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH