Mielec: pozabankowa pożyczka dla szpitala - co uzna prokuratura? Szpitale interpretują obowiązujące przepisy w taki sposób, że nie mają obowiązku pytać o zgodę na zaciąganie pożyczki w instytucjach finansowych. Fot. archiwum

Szpital Powiatowy w Mielcu pożyczył 8 mln zł od instytucji finansowej. Dyrekcja twierdzi, że stanęła przed taką koniecznością, bo banki nie chciały dać kredytu. Oponenci skierowali sprawę do prokuratury.

Pożyczka o jakiej zdecydowała dyrekcja Szpitala Powiatowego w Mielcu została zaciągnięta w celu utrzymania płynności finansowej szpitala.

Jak tłumaczył podczas sesji rady miasta Leszek Kwaśniewski, dyrektor szpitala, w styczniu skierował zapytanie w sprawie udzielenia pożyczki do siedmiu banków w Mielcu. Zaledwie jeden zechciał odpowiedzieć. Była to odmowa.

W takiej sytuacji zdecydowaliśmy się na ogłoszenie zapytania konkursowego dla banków i instytucji finansowych - mówił dyrektor szpitala.

Szpital pożyczył ostatecznie od instytucji finansowej 8 mln zł. Kwota ta została rozłożona na 120 rat miesięcznych. Koszt kredytu, przy założeniu regularnych spłat, ma wynieść 1 mln 968 tys. zł.

Stowarzyszenie Podkarpacki Rzecznik Pacjenta, które powiadomił Prokuraturę Rejonową w Rzeszowie, twierdzi, że sprawa umowy kredytu jest niejasna.

Decyzja prokuratury może okazać kluczowa dla przyszłości podobnych pożyczek zawieranych przez szpitale w instytucja finansowych.

Prawo nie zakazuje pożyczek w instytucjach poza bankami. Już co piąta złotówka pożyczana przez szpitale pochodzi z tzw. parabanków.

Z danych publikowanych w styczniu, zebranych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że najczęściej z pomocy tego typu korzystają placówki samorządowe. 

Z danych ministerstwa wynikało, że najwięcej zobowiązań było zaciągniętych w firmie Magellan: bo aż 606 mln zł, kolejne firmy to MW Trade i Simens Finanse. Same firmy przekonują, że ich oferta jest korzystna. A w wielu sytuacjach ratowała ona szpitale, którym nikt inny nie chciał pomóc.

Obecnie szpitale interpretują obowiązujące przepisy w taki sposób, że nie mają obowiązku pytać o zgodę na zaciąganie pożyczki w parabankach. MZ planuje, żeby zwiększyć w tym obszarze nadzór nad Instytutami, podlegającymi ministerstwu.

Takie kontrole wprowadziły na własną rękę niektóre samorządy. W Lubuskim dyrektorzy szpitali nie mogą pożyczać od instytucji pozabankowych bez uprzedniej zgody marszałka.

Więcej: www.nowiny24.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH