Dyrektor Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu Leszek Kołacz, otwarcie mówi , że jeżeli NFZ nie zapłaci wkrótce placówce za nadwykonania, grozi jej zamknięcie. Minister Ewa Kopacz, będąc w szpitalu, obiecała, że te pieniądze będą na przełomie maja i czerwca. Teraz mówi się o bliżej nieokreślonym terminie po 18 czerwca.

Mielecki szpital cieszy się dużą popularnością. Nowoczesna placówka przyjmuje wszystkich chętnych i niemal „planowo” przekracza liczbę zabiegów medycznych zakontraktowanych z NFZ. Koszty nadwykonań za zeszły rok wraz z obsługą SOR, zgodnie z dokumentacją w Funduszu to 4,5 mln zł.

- W tym roku wartość usług ponad kontrakt od stycznia do kwietnia osiągnęła prawie 1 mln 300 tys. zł - mówi portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik prasowy Podkarpackiego OW NFZ Marek Jakubowicz. - Aby te pieniądze trafiły do mieleckiego szpitala muszą zostać zachowane konieczne procedury. Musi zebrać się Rada Funduszu i dokonać odpowiedniej modyfikacji planu finansowego.

- Rada ma się odbyć 18 czerwca, więc dopiero po tym terminie będziemy mogli mówić o konkretnym terminie przekazania pieniędzy szpitalowi - dodaje Jakubowicz.

Jak informuje nas Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik mieleckiej placówki, wymagalne zobowiązania szpitala osiągnęły już kwotę 8 mln zł, natomiast  niezapłacona przez Fundusz kwota za nadwykonania to już, łącznie z należnością za maj - 7 mln złotych.

- Jeśli nasi wierzyciele przestaną nam ufać i nie zgodzą się na dalsze kredytowanie, szpital trzeba będzie zamknąć - ostrzega dyrektor. Tłumaczy, że do zamknięcia szpitala wcale nie trzeba jakiejś decyzji administracyjnej. Doprowadzi do tego zapaść finansowa i brak reakcji ze strony instytucji, która przecież powinna płacić za usługi medyczne.

- Czy „przeżyjemy” do 18 czerwca? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie, ale z całą pewnością sytuacja jest bardzo trudna - dodaje Dyka-Urbańska.

Przy okazji kampanii wyborczej do Europarlamentu wszyscy głośno podnoszą problem nierównego traktowania szpitali w różnych częściach kraju. Placówki medyczne w bogatszych regionach Polski podpisują kontrakty opiewające na większe sumy. Te mniej zamożne, jak Podkarpacie, traci na dotychczasowym algorytmie podziału środków. Stąd także problemy mieleckiego szpitala. Czy to się zmieni? Na razie padają ze wszystkich stron tylko deklaracje i obietnice.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH