Mielec: bo kontrakt jest za mały...

Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Mielcu wstrzymuje od 15 lipca do odwołania przyjęcia planowe na niektóre oddziały, by przystosować pracę szpitala do zbyt niskiego kontraktu z NFZ.

– Jest mi niezwykle przykro i mogę jedynie przeprosić pacjentów, ale ta sytuacja w żaden sposób nie jest zawiniona przez dyrekcję szpitala – mówi Leszek Kołacz, dyrektor naczelny.

Ordynatorzy oddziałów: neurochirurgicznego, ortopedycznego, zakaźnego, chirurgicznego, neurologicznego, wewnętrznego, urologicznego i płucnego otrzymali już informację o tym, że ograniczenia obowiązują od 15 lipca. Na oddziale ortopedycznym nie obejmą jedynie części kontraktu dotyczącej implantacji dużych stawów, które będą wykonywane według umowy z NFZ.

– Oczywiście wciąż będą się odbywać przyjęcia w trybie pilnym, czyli w przypadkach zagrożenia życia. Ale niestety ta sytuacja pokazuje, że system działa źle. Jesteśmy dobrym szpitalem, według rankingu „Rzeczpospolitej” najlepszym w województwie, a mimo to musimy „odpychać” pacjentów, którzy chcą się u nas leczyć. To godzi głęboko w interesy chorych, którzy nie mogą się leczyć w wybranej placówce. Ponadto w tej sytuacji kolejki po usługi medyczne rosną – alarmuje Leszek Kołacz.

Na skutek ograniczeń
• oddział neurochirurgiczny będzie liczył do odwołania 30 łóżek (z 39),
• ortopedyczny 24 (z 32),
• zakaźny 10 (z 40),
• chirurgiczny 24 (z 36),
• neurologiczny 23 (31),
• wewnętrzny 67 (75),
• urologiczny 22 (z 30),
• płucny 44 (z 48).

– System niestety nie opiera się na chęci zapewnienia wszystkim pacjentom w Polsce równego dostępu do usług medycznych. To, co się dzieje z naszym szpitalem wskutek niedoszacowania kontraktów i braku zapłaty za nadwykonania (których kwota z końcem czerwca osiągnęła już 12 mln zł), jest poczytywane przez dyrekcję szpitala, naszą kadrę, ale, z tego co wiemy, również przez społeczność regionu za wyraz braku poszanowania praw nas wszystkich. Kłopoty z dostępem do świadczeń nie są przecież wynikiem błędów w zarządzaniu. Przeciwnie, mamy wspaniały, dobrze wyposażony szpital, w którym pracuje doskonała kadra. Tylko niestety musimy odmawiać chorym – nie kryje irytacji dyrektor Kołacz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH