W Polsce funkcjonuje blisko 800 szpitali, ale tylko 83 ma akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W tym gronie znalazł się mielecki Szpital Powiatowy im. E. Biernackiego.

Komisja akredytacyjna, która spędziła w szpitalu kilka dni, sprawdzała czy procedury w nim stosowane odpowiadają wysokim, realnie osiąganym standardom.

Według dyrektora szpitala, Leszka Kołocza wymagana akredytacyjne są wysokie. – Żeby w ogóle starać się o akredytację musieliśmy przede wszystkim sprawdzić, jakie mamy mocne, a jakie słabsze strony, a potem starać się wyeliminować niedoskonałości w naszej pracy – mówi dyrektor uznając zdobycie akredytacji za duży sukces całego personelu szpitala.

Jak twierdzą w dyrekcji mieleckiego szpitala, akredytacja jest dla pacjenta zapewnieniem, że będzie leczony w tej placówcej na takim poziomie jak w każdym   podobnym pod względem referencyjności szpitalu w rozwiniętym kraju Europy. – Akredytacja potwierdza, że szpital zatrudnia wysokiej klasy specjalistów, którzy cały czas się kształcą, aby być na bieżąco z obowiązującym poziomem wiedzy, a szpital posiada nowoczesny sprzęt i świetną bazą socjalną – mówi Andrzej Gardian, naczelny lekarz szpitala.

Dodaje: - Kadra dysponuje schematami działania w różnych okolicznościach, nie jest skazana na bieżące szukanie rozwiązań, czy eksperymentowanie, a dzięki temu pacjent jest bezpieczny. Większość oddziałów ma uprawnienia do prowadzenia specjalizacji.

Otrzymanie akredytacji oznacza obiektywną bardzo wysoką ocenę, ale z dokumentów pozostawionych przez inspektorów CMJ wynikają też pewne wnioski na przyszłość. – Myślimy nad tym, jak poprawić pewne sfery działalności, bo nie w każdym sektorze ilość otrzymanych nas punktów zadowala, skoro mogło być ich więcej – deklaruje dyrektor Leszek Kołacz.

Mielecki szpital nie podniósł żadnych kosztów związanych z akredytacją. Przeszedł procedurę korzystając z projektu: „Wsparcie procesu akredytacji zakładów opieki zdrowotnej”, który jest finansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH