Miechów: jest ugoda z wierzycielem, szpital zmniejsza zadłużenie

Postanowieniem sądu o ugodzie między powiatem miechowskim a firmą Dalkia Termika zakończył się proces o roszczenia wartości prawie 12 mln za prace związane z wykonaniem ponad 10 lat temu modernizacji kotłowni w Szpitalu Św. Anny w Miechowie.

Na mocy ugody powiat ma zapłacić firmie Dalkia Termika 6 mln zł w trzech ratach. Ich spłata ma się zakończyć w czerwcu 2014 roku. 3 mln zł, bo tyle wynosi pierwsza rata, powiat ma uiścić do 15 grudnia tego roku. Taką sumę powiat już ma ze sprzedaży prawie 90 hektarów gruntów w gminie Książ Wielki. Dwie pozostałe raty powiat będzie musiał spłacić po 1,5 mln złotych - do połowy 2013 i do połowy 2014 roku.

W środę (24 października) radni powiatu miechowskiego na sesji zapoznają się z informacjami dotyczącymi z obecną sytuacją szpitala. Ze wstępnych danych wynika, iż po 9 miesiącach tego roku kontrakt z NFZ został przekroczony o ponad 1,3 mln zł, a niewykonania sięgają 312 tys. 105 zł.

- Sytuacja szpitala jest w dalszym ciągu ciężka, bo zadłużenia, jakie powstało w latach poprzednich, nie da się szybko zlikwidować. Jeszcze z pewnością przez następne kilka lat będzie się to za nami ciągnąć. Z drugiej strony jednak można powiedzieć, że sytuacja jest pod kontrolą. Nie mamy napiętych sytuacji, jakie zastaliśmy na początku roku. Tam gdzie były zawarliśmy porozumienia lub ugody z wierzycielami - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Łukasz Orłowski, dyrektor ekonomiczny szpitala.

Dyrektor przyznaje, że szpital nadal generuje niewielką stratę, ale wyraża nadzieję, że plan założony na początku roku zostanie zrealizowany. Dyrekcja liczy także na pozyskanie dodatkowych środków finansowych z Funduszu.

- Bieżąca działalność szpitala się bilansuje. Plusem jest to, że spłacamy więcej należności niż się kredytujemy. Biorąc pod uwagę koszty obsługi pożyczek i kredytów, które były w latach poprzednich, jest to z pewnością bardzo pozytywne - dodaje dyrektor Orłowski.

Dyrekcja placówki z umiarkowanym optymizmem spogląda w przyszłość. Prowadzone są rozmowy z NFZ o kształcie przyszłorocznego kontraktu, które, jak przyznaje dyrektor Orłowski budzą pewne nadzieje, że nie będzie on niższy niż tegoroczny, a może nawet nieco większy.

Planowane są także kolejne działania mające na celu pozyskanie nowych źródeł dochodu dla szpitala. Szpital jest po wstępnych rozmowach z dyrekcją szpitala im. Babińskiego w Krakowie, aby w Miechowie powstał dzienny oddział psychiatryczny.

- Mamy w szpitalu niewykorzystaną powierzchnię prawie 400 mkw., gdzie chcieliśmy utworzyć pracownie hemodynamiki. Niestety, plan był zbyt ambitny i nie udało się tego zrealizować, przynajmniej na razie. Jeśli szpital Babińskiego pozyska środki na zaadaptowanie tej powierzchni z urzędu marszałkowskiego, zostanie tam utworzony stacjonarny oddział psychiatryczny - dodaje dyrektor Orłowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH