W środę (3 grudnia) minister zdrowia Ewa Kopacz i prezes NFZ Jacek Paszkiewicz będą rozmawiać z marszałkami województw na temat wyceny świadczeń zdrowotnych w 2009 r. Na czwartek przewidziane są rozmowy Funduszu z przedstawicielami szpitali klinicznych. Jak poinformował dziś podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia wiceprezes NFZ Jacek Grabowski

Według NFZ, rozstrzygnięcia postępowań konkursowych w sprawie zawarcia umów na wykonywanie świadczeń zdrowotnych nastąpią w drugiej połowie grudnia. 

Wiceprezes NFZ poinformował też, że złożono 22861 ofert w konkursach dot. kontraktów na świadczenia zdrowotne. W lecznictwie szpitalnym trwają 2445 postępowania konkursowe, natomiast w specjalistycznej opiece ambulatoryjnej - 2139.

- Postępowania w sprawie zawarcia umów na realizowanie świadczeń medycznych przebiegają albo w trybie konkursu ofert, albo w trybie rokowań. Należy też pamiętać, że są zwierane przedłużane umowy wieloletnie. Jeśli umowa była zawarta na okres dłuższy niż rok, do dnia 30 listopada powinny być uzgodnione warunki na rok kolejny - podkreślił Grabowski.

Zaznaczył, że umowy wieloletnie zawarte są na kwotę 17 mld zł. W tej chwili wartość umów przedłużonych na 2009 r. wynosi 5,5 mld zł, czyli około 32 proc. całości. Grabowski mówił także, że jeśli chodzi o liczbę umów wieloletnich, zawieranych w poszczególnych oddziałach Funduszu, to sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Najwięcej zawieranych jest w oddziale lubelskim i małopolskim, a najmniej w dolnośląskim.

Przedstawiciele dyrektorów szpitali i klinik - obecni na posiedzeniu komisji zdrowia - podkreślali, że wycena świadczeń proponowana przez NFZ w roku 2009 nie jest satysfakcjonująca. Jak mówili, niektóre lecznice mogą mieć problemy z rentownością. Przypominali także, że od stycznia przestanie obowiązywać ustawa, zgodnie z którą Fundusz co miesiąc przekazywał szpitalom dodatkowe środki na płace dla personelu medycznego.

W środę minister zdrowia Ewa Kopacz i prezes NFZ Jacek Paszkiewicz mają rozmawiać na ten temat z marszałkami województw. Natomiast w czwartek Paszkiewicz spotka się z przedstawicielami szpitali klinicznych i instytutów.

Dyrektorzy szpitali klinicznych chcą, by NFZ płacił za świadczenia medyczne wykonywane w ich placówkach o 20 proc. więcej niż w innych lecznicach.

Zasadom wyceny świadczeń medycznych sprzeciwia się wielu dyrektorów szpitali z całego kraju. M.in. większość szpitali z woj. świętokrzyskiego nie podpisało kontraktów z Funduszem.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH