Medycyna pracy: ile fikcji, ile rzeczywistości...

Brak opieki medycznej ze strony medycyny pracy nie jest przyczyna wypadków przy pracy.

Jak tłumaczy w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej dr Ewa Wągrowska-Koski, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny pracy, obarczanie służby medycyny pracy wypadkami przy pracy jest demagogią i przykładem nagonki na nią.

„Przyczyny wypadków przy pracy są analizowane corocznie przez Państwową Inspekcję Pracy i przedstawiane na posiedzeniach Rady Ochrony Pracy. Wynika z nich jednoznacznie, że to nie brak opieki medycznej czy nieznajomość warunków pracy przez lekarzy dopuszczających pracowników do pracy są przyczyną wzrastającej liczby wypadków. Z danych PIP wynika, że wypadkom najczęściej ulegają osoby o stażu pracy krótszym od roku. Przyczyny organizacyjne stanowią około 38 proc. wypadków, przyczyny techniczne – 12 proc., a tzw. przyczyny ludzkie, w tym niewłaściwe zachowanie się pracownika lub lekceważenie zagrożeń – około 50 proc. To wskazuje na niewłaściwe działanie służb bhp, a nie medycyny pracy” – wyjaśnia konsultant.

Jej zdaniem wizytacja stanowisk pracy nie wpłynęłaby raczej znacząco na zmniejszenie ilości wypadków przy pracy. Podkreśla, że wizytacja nie jest jedynym źródłem wiedzy o warunkach pracy.

„Na pracodawcy ciąży obowiązek przekazania w skierowaniu na badania informacji o czynnikach szkodliwych i uciążliwych występujących na stanowisku pracy i wyników pomiarów tych czynników. Zatem te informacje – oczywiście, o ile są wiarygodne – oraz wiedza o działaniu tych czynników nabyta przez lekarza specjalistę medycyny pracy w toku 5-letniego szkolenia specjalizacyjnego stanowią podstawowe źródło znajomości warunków pracy na różnych stanowiskach”– podkreśla rozmówczyni DGP.

Choć przyznaje, że lekarz powinien tę wiedzę uzupełnić przez wizytację stanowiska pracy, jeśli ma wątpliwości co do rzetelności przekazanych informacji.

„Należy jednak podkreślić, że wizytacje stanowisk pracy często przeprowadzają pielęgniarki medycyny pracy, czego nie rejestruje się w raportach przekazywanych do Ministerstwa Zdrowia”.

Zdaniem konsultanta, lekarze medycyny pracy powinni być wynagradzani za te wizytacje tym bardziej, jeżeli tak jak zapowiada resort zdrowia będą one obowiązkowe.
 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH