Medycyna jedną z rozwojowych specjalizacji woj. śląskiego

Medycyna, energetyka i technologie informatyczne to tzw. inteligentne specjalizacje woj. śląskiego.

Region planuje swój rozwój poprzez specjalizowanie się w określonych innowacjach od kilkunastu lat. Powstały tam liczne narzędzia wspierania tej ścieżki rozwoju.

Woj. śląskie było pierwszym województwem w Polsce, w którym przed 12 laty powstała strategia innowacji dla regionu. Skupiono się w niej na stworzeniu sieci ułatwiającej przepływ informacji i współpracę między biznesem, nauką i administracją. Powstały projekty wspierające transfer nowości technicznych z nauki do przemysłu - w obrębie perspektywicznych technologii wybranych w oparciu m.in. o foresight (narzędzie polegające na aktywnym prognozowaniu przyszłości).

Za priorytetowe dla zrównoważonego rozwoju woj. śląskiego już ok. 2006 r. uznano: biotechnologie, technologie dla energetyki, technologie ochrony środowiska, technologie informatyczne i telekomunikacyjne, technologie inżynierii materiałowej, technologie transportu i infrastruktury transportowej, technologie inżynierii medycznej, a także nanotechnologie i nanomateriały.

Wdrażaniu obecnych inteligentnych specjalizacji służyć mają obowiązująca od dwóch lat obecna Regionalna Strategia Innowacji na lata 2013-2020 (RSI) oraz nowy Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 (RPO).

Jak przekazała PAP Anna Jedynak, zastępca dyrektora wydziału rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego, obecną RSI przygotowywano nieco zmieniając wcześniejsze "technologiczne" podejście do innowacji - na tematyczne, z trzema inteligentnymi specjalizacjami: medycyną, energetyką i technologiami informatycznymi.

Obecna Regionalna Strategia Innowacji ma bezpośrednie przełożenie na kształt nowego RPO. Budowa strategii skończyła się w 2012 r., co umożliwiło odpowiednie konstruowanie programu (zatwierdzonego przez Komisję Europejską w grudniu ub. roku).

W efekcie np. unijne fundusze na infrastrukturę badawczo-rozwojową, która będzie wspierana w RPO, trafią wyłącznie na projekty w obrębie inteligentnych specjalizacji. Również tzw. usługi proinnowacyjne mają być adresowane przede wszystkim do firm działających w inteligentnych specjalizacjach (chodzi o projekty przygotowujące przedsiębiorców do badań naukowych, a także do kupowania sprzętu związanego z badaniami, a docelowo z produkcją).

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH