W przyszłorocznym budżecie Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ będzie mniej środków o około 0,5 mld zł. Oznacza to problemy z dostępnością świadczeń zdrowotnych.

– Przy budżecie na 2010 r. w wysokości 8,4 mld zł nie uda się utrzymać poziomu kontraktów w poszczególnych rodzajach świadczeń, jaki mieliśmy w 2009 r. – ocenia Barbara Misińska, dyrektor MOW NFZ.

Wartość umów placówek ochrony zdrowia z płatnikiem będzie zatem mniejsza. O ile? Tego póki co nie wiadomo. Szpitale i przychodnie zdobędą tę informację  dopiero w trakcie negocjowania kontraktów.

Dyrektor Misińska przyznaje: MOW NFZ nie ma z czego dołożyć pieniędzy. Centrala NFZ jest w podobnej sytuacji. Nie pomoże.

– Rada Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zajęła stanowsko w tej sprawie, nie uwzględnia ono jedynie specjalistyki ambulatoryjnej – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Agata Sochaczewska z biura prasowego MOW NFZ.
 
W stanowisku czytamy, że zmiana zasad podziału środków na pokrycie kosztów finansowania przez oddziały wojewódzkie Funduszu świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych spowoduje dla Mazowieckiego OW NFZ spadek udziału w nakładach na świadczenia zdrowotne w roku 2010 z 15,825959 % (liczone wg obecnych zasad) do 13,949559 % (liczone wg zmienionych zasad). Spadek udziału wynosi  1,8764 % i jest najwyższy spośród 5 oddziałów, w których zmniejszy się finansowanie świadczeń.

Zmiana zasad podziału środków finansowych na świadczenia zdrowotne pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ oraz konieczność finansowania nowych zadań spowodują w roku 2010 na Mazowszu deficyt w następujących rodzajach świadczeń:
• podstawowa opieka zdrowotna: 55.000 tys. złotych,
• leczenie szpitalne: 67.805 tys. złotych,
• świadczenia pielęgnacyjne i  opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej: 24.779 tys. złotych,
• leczenie stomatologiczne: 136.768 tys. złotych,
• refundacja cen leków: 199.772 tys. złotych.

Rada przestrzega także przed możliwością wystąpienia następujących zagrożeń:
• złamanie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przy zawieraniu umów ze świadczeniodawcami (nie będzie negocjacji tylko narzucona z konieczności przez NFZ wielkość kontraktu i cena za punkt ),
• mniejsza ilość zakontraktowanych świadczeń co zdecydowanie pogorszy dostępność dla ubezpieczonych,
• niezapłacone nadwykonania skutkować mogą wzrostem spraw sądowych,
• wzrost zadłużenia szpitali,
• protesty personelu medycznego i związane z tym niepokoje społeczne.

Rada apeluje o niezwłoczne podjęcie działań, których wprowadzenie może złagodzić skutki nowelizacji ustawy:
• zapewnienie pełnego finansowania nowych zadań stawianych przed Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ,
• uruchamianie nowych zadań do realizacji przez Mazowiecki OW NFZ dopiero po przeanalizowaniu deficytu finansowego Oddziału,
• zapewnienie automatycznego rozliczenia migracji pacjentów między oddziałami wojewódzkimi NFZ na poziomie Centrali NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH