Mazowsze: szpitale ze stratami, ale likwidacji nie będzie

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej zanotował niewielką nadwyżką w wysokości prawie 70 tys. zł. To jeden z nielicznych szpitali na Mazowszu, który zamknął rok 2012 "na plusie".

W ostrowskim szpitalu kilka lat temu kontrakt został znacząco podniesiony, co stawia go w korzystnej sytuacji. Pod tym względem placówka plasuje się w ścisłej czołówce na Mazowszu. Sytuacja lecznicy byłaby jeszcze lepsza, gdyby NFZ zapłacił je za tzw. nadwykonania. Jak informuje Tygodnik Ostrołęcki szpital stara się o zwrot 1,3 mln zł, być może sprawa zakończy się w sądzie.

Marta Milewska, rzecznik Urządu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego informuje nas, że 8 spośród 23 SPZOZ-ów, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd województwa, osiągnęło ujemny wynik finansowy po dodaniu kosztów amortyzacji (w tym dwie jednostki, w stosunku do których sejmik wyraził już w grudniu 2012 r. zgodę na przekształcenie w spółki kapitałowe, tj. Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Drewnica" SPZOZ w Ząbkach oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu).

To oznacza, że w przypadku 6 jednostek, zgodnie z art. 59 ustawy o działalności leczniczej, samorząd będzie musiał zdecydować o przekształceniu, likwidacji bądź pokryciu straty szpitali.

- Wstępnie szacowana łączna kwota, jaką należałoby przeznaczyć na pokrycie ujemnej wartości wyników finansowych tych jednostek, w przypadku podjęcia takiej decyzji przez województwo, wynosi ok. 15,28 mln zł. Kwota ta jednak może ulec zmniejszeniu w przypadku, gdyby stwierdzono możliwość pokrycia przez niektóre z tych jednostek ujemnego wyniku finansowego we własnym zakresie - wyjaśnia rzecznik.

- Decyzje w zakresie pokrycia ujemnej wartości wyników finansowych bądź przekształcenia jednostek, poza dwoma wyżej wskazanymi, co do których decyzja została już podjęta, będą podejmowane po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych tych jednostek. Województwo nie rozważa w żadnym przypadku likwidacji - informuje Marta Milewska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH