Mazowsze: radni sejmiku przekazali 62 mln zł  na oddłużenie szpitali Fot. Archiwum

W poniedziałek (15 grudnia) radni województwa mazowieckiego zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia o uruchomienie funduszu zapasowego NFZ. Jednocześnie podjęli decyzję o przeznaczeniu 62 mln zł na pożyczki dla mazowieckich szpitali.

Powodem tej decyzji jest niedofinansowanie i niedoszacowaniem procedur medycznych. Mazowsze ma jeszcze jeden problem. Część odprowadzanej składki zdrowotnej zamiast trafiać na leczenie w województwie mazowieckim, przekazywana jest do innych regionów. To tzw. "janosikowe bis", które w latach 2010-13 wyniosło aż 3,5 mld zł.

Marszałek Adam Struzik wyjaśnił, że obecny system wymaga naprawy. Szpitale nie dostają wystarczającej puli środków aby móc leczyć pacjentów. W efekcie kolejki do specjalistów ciągle się wydłużają, a same szpitale muszą się zadłużać.

- To po stronie NFZ leży odpowiedzialność za opłacanie leczenia. Samorządy nie mogą wyręczać Funduszu. Nie mają jednak wyjścia: jeśli nie pomogą swoim placówkom, ucierpią na tym pacjenci - dodał.

Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego zaznacza, że trwają negocjacje z Mazowieckim OW NFZ. Dotyczą one kontraktowania świadczeń na przyszły rok, a także nadwykonań. Ponadto większe pieniądze są potrzebne na wprowadzenie tzw. pakietu onkologicznego. Nie ma jednak na to dodatkowych środków - te przeznaczone na tzw. pakiet zostały przesunięte kosztem innych specjalności. Największy spadek na całym Mazowszu dotyczy i tak dotychczas niedoszacowanych świadczeń, m.in. ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, rehabilitacji leczniczej, opieki paliatywnej i hospicyjnej czy leczenia stomatologicznego.

- Wiele razy apelowaliśmy by uwzględniono realia dotyczące leczenia pacjentów na Mazowszu - mówi marszałek Adam Struzik. - Bez zmiany zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej zapewniających realny wzrost nakładów pieniężnych oraz właściwej wyceny procedur medycznych funkcjonowanie podmiotów leczniczych jest zagrożone - dodaje marszałek.

Zbyt niskie kontrakty z NFZ oznaczają dla szpitali dalsze zadłużanie się lub ograniczanie działalności. Tylko w placówkach, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego, wartość niezapłaconych świadczeń w latach 2011-2013 udzielonych ponad limity zawartych umów z NFZ przekracza 130 mln zł. W 2014 r. świadczenia udzielone pacjentom, przekraczające obowiązujący kontrakt, czyli tzw. nadwykonania na 30 września 2014 r. przekroczyły sumę 87 mln zł. Przeważająca część nadwykonań powstałych w 2014 r. dotyczy świadczeń typu leczenie szpitalne. W tej grupie znajdują się przede wszystkim tzw. świadczenia ratujące życie.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH