Mazowsze: powiaty chcą większej kwoty za punkt w leczeniu szpitalnym

Związek Powiatów Polskich opublikował w piątek (8 lipca) na swojej stronie internetowej stanowisko konwentu powiatów województwa mazowieckiego ws. zwiększenia kwoty za punkt rozliczeniowy w opiece szpitalnej.

Konwent przypomina, że rok 2011 jest trzecim rokiem z rzędu, w którym obowiązuje niezmieniona kwota za jeden punkt rozliczeniowy świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Takie zamrażanie stawek doprowadzi, zdaniem samorządowców, do pogorszenia się sytuacji finansowej szpitali i przyczyni się do obniżania jakości świadczeń.

"Ostatnie trzy lata to okres światowego kryzysu gospodarczego, którego skutki odczuwalne są również w naszym kraju, choćby w postaci wzrostu kursów walut. Ma to szczególne znaczenie dla naszych szpitali, ponieważ większość leków oraz sprzętu medycznego, materiałów jednorazowych pochodzi z importu. Deprecjacja naszej waluty spowodowała wzrost tych kosztów. Stawki jakie obecnie otrzymują nasze szpitale po urealnieniu tylko o wskaźniki inflacji za lata 2009-2011 będą na koniec 2011 roku niższe o blisko 11 proc. w porównaniu z początkiem ich obowiązywania. Dodając do tego wzrost cen regulowanych (energia elektryczna - średni wzrost 20 proc., krew - średni wzrost 17 proc.) musimy mieć świadomość konsekwencji takiej polityki, która prowadzi ostatecznie do prywatyzacji lub zadłużania samorządów (obowiązek pokrycia strat wynikających z ustawy o działalności leczniczej)" - stwierdzają samorządowcy w stanowisku konwentu.

 

"Należy również zwrócić uwagę, że problem zaniżonej wyceny punktowej jest szczególnie dotkliwy dla szpitali powiatowych, które realizują wszystkie (w zakresie swoich kompetencji) przypadki jakie do nich trafiają w przeciwieństwie do szpitali jednoprofilowych lub szpitali prywatnych. Koszty działalności szpitala z wieloma oddziałami o niewielkich kontraktach są zdecydowanie wyższe niż szpitala jednoprofilowego lub takiego, który posiada wielomilionowe kontrakty na każdy zakres świadczeń. W szpitalu większość kosztów to koszty stałe i w związku z tym szpital, który ma niewysokie kontrakty będzie miał wyższy rzeczywisty koszt jednostkowy niż szpital o wysokim kontrakcie, gdzie udział kosztów stałych w kosztach ogółem jest zdecydowanie niższy. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty wnosimy o uwzględnienie w planach finansowych NFZ na rok 2012 podwyższenia ceny za punkt rozliczeniowy" - apeluje konwent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH