Mazowsze: popularni zgarniają 1 procentowe odpisy podatkowe

Najwięcej na Mazowszu i w kraju, prawie 62 mln zł, otrzymała w ub. roku Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą.

Dwie trzecie podatników z Mazowsza przekazało w ubiegłym roku 1 proc. swoich podatków organizacjom pożytku publicznego znajdującym się na terenie województwa.

– Do organizacji trafiałoby więcej pieniędzy, gdyby warszawiacy wiedzieli, czym się zajmują – mówi Życiu Warszawy Łukasz Pawłowski z Centrum Komunikacji Społecznej. – Dlatego prowadzimy kampanię zachęcającą do wspierania lokalnych organizacji. Rozwieszamy m.in. plakaty pokazujące, że jeden procent może pomóc nie tylko chorym dzieciom, ale też seniorom, organizacjom ekologicznym czy kulturalnym.

Najwięcej na Mazowszu i w kraju, prawie 62 mln zł, otrzymała w ub. roku Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Podatnicy najchętniej przekazują pieniądze z podatku na organizacje promowane przez znane osobistości.

Jak już podawaliśmy, ponad 145 tys. podmiotów; tzw. organizacji pozarządowych głównie fundacji, lecz nie tylko – ma status pożytku publicznego. Dla nich to, wedle własnego uznania, podatnicy mają prawo pomniejszenia podatku PIT o jeden procent, czyli przekazania pieniędzy na działalność statutową danej organizacji. W ubiegłym roku 7,5 mln z podatników (z 25 mln) przekazało w ten sposób 380 mln złotych.

Możliwość przekazania podatku na cele dobroczynne mamy w Polsce od 2004 roku. Wtedy pieniądze przekazało kilkadziesiąt tysięcy podatników. Po uproszczeniu procedur w 2007 r. rzesza przekazujących wciąż się rozszerza.

By przekazać jedną setną podatków organizacjom pożytku publicznego (OPP) zamiast fiskusowi wystarczy, by w częściach zeznań podatkowych:
• M – PIT-28,
• O – PIT-36,
• O – PIT-36L,
• H – PIT-37,
• G – PIT-38

podać trzy informacje:
• nazwę OPP,
• jej KRS,
• kwotę, jak wynika z wyliczenia procenta należnego fiskusowi podatku.

Zasadniczo darczyńcy wiedzą, kogo wspomóc. Jeśli ktoś nie wie, komu przekazać procent podatku, to może skorzystać z wyszukiwarki w bazie aktualnie działających OPP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH