Sejmik Województwa Mazowieckiego wyraził w poniedziałek (27 lipca) zgodę na przekształcenie sześciu szpitali marszałkowskich.

W ubiegłym tygodniu projekt pozytywnie zaopiniowała komisja zdrowia Sejmiku. Zarząd województwa planuje, że placówki już od 1 stycznia 2010 r. będą działały w formie spółek, których jednoosobowe zarządy zostaną powołane w najbliższych dniach.

Chodzi o zadłużone w sumie na kwotę 227,4 mln zł:

- Centrum Rehabilitacji im. prof. M. Weissa „Stocer” w Konstancinie (37,3 mln zł zobowiązań) - spółka będzie nosić nazwę Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „Stocer” Sp. z o.o. z
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach (15,9 mln zł zobowiązań) - przyszły Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o.
- Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu (15,5 mln zł zobowiązań) - dwie nowe spółki będą nosić nazwy Szpital Mazowiecki w Garwolinie Sp. z o.o. oraz Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu
- Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie (2,3 mln zł zobowiązań) - przyszłe Mazowieckie Centrum Stomatologii Sp. z o.o.
- Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (34,7 mln zł zobowiązań) - od 2010 r. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Ciechanowie Sp. z o.o.
- Wojewódzki Szpital Bródnowski w Warszawie (122 mln zł zobowiązań) - przyszły Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Warszawie Sp. z o.o.

- Przekształcenie jest dla tych szpitali jedynym ratunkiem, stąd silna determinacja zarządu województwa oraz menedżerów zarządzających lecznicami - mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Radnych komisji zdrowia Sejmiku, jak i samego Sejmiku przekonał ostatecznie fakt, że samorząd nadal pozostaje właścicielem szpitali i zachowuje decydujący głos w sprawie zakresu świadczonych przez nie usług.

- Jeśli chodzi o zobowiązania publiczno-prawne liczymy na plan B. Ufamy, że rząd wywiąże się ze swoich deklaracji. Długi wobec wierzycieli przejmie naturalnie samorząd - podkreśla marszałek.

Samorząd liczy na to, że w trakcie negocjacji z wierzycielami uda się nieco oszczędzić. Kilka z sześciu wytypowanych do przekształcenia szpitali ma także kredyty długoterminowe poręczone przez organ założycielski, który będzie obecnie rozmawiał z bankami o rozłożeniu ich spłaty w odpowiednim czasie.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH