Na Mazowszu ma powstać sieć szpitali przyjaznych kombatantom. List intencyjny w tej sprawie podpisano w dziś (11 lutego) w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. W projekcie weźmie udział 9 mazowieckich szpitali: wojewódzkie w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i w warszawskim Międzylesiu oraz placówki stołeczne - szpital Bródnowski, Praski p.w. Przemienienia Pańskiego oraz na Solcu.

Porozumienie zawarte między grupą szpitali i Radą Kombatantów Województwa Mazowieckiego o realizacji świadczeń zdrowotnych dla kombatantów i osób represjonowanych poza kolejnością obejmuje m.in. podstawową opiekę zdrowotną, leczenie szpitalne i stomatologiczne, opiekę psychiatryczną i rehabilitację leczniczą.

W każdym szpitalu zostanie powołany konsultant ds. kombatantów, współpracujący bezpośrednio z Radą Kombatantów. Będzie on odpowiadał za przestrzeganie realizacji świadczeń zdrowotnych dla uprawnionych osób.

Honorowy patronat nad porozumieniem objęli wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz, program funkcjonuje już w dwóch stołecznych placówkach. W ub. r. z ich usług skorzystało 25 tys. osób. Podkreśliła także, że w Warszawie kombatanci mogą korzystać z bezpłatnego parkowania.

Pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów Zbigniew Czaplicki powiedział, że szczególny szacunek wobec walczących o wolną i niepodległą Polskę wynika wprost z zapisów Konstytucji RP oraz przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Zapisy te dotyczą osób represjonowanych w czasie II wojny światowej oraz w okresie stalinowskim, czyli do 1956 r., a w przypadku żołnierzy-górników do 1958 r. - uściślił Czaplicki.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski podkreślał, że sieć takich szpitali powstała już w województwach śląskim, dolnośląskim i podlaskim. Zaznaczył także, że chęć jej utworzenia zgłosiły władze pozostałych województw.

Do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością uprawnione są osoby posiadające legitymację lub zaświadczenie o przyznaniu uprawnień kombatanckich, legitymację inwalidy wojennego i wojskowego, legitymację osoby represjonowanej lub stosowne zaświadczenie wydane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych dla wdów i wdowców po osobach uprawnionych.

Na Mazowszu mieszka ok. 12 tys. kombatantów, 15 tys. wdów i wdowców po kombatantach i 13 tys. osób represjonowanych, w sumie ok. 40 tys. osób w wieku ok. 80-85 lat i starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH