Mazowsze: lekarze rodzinni wciąż bez kontraktów z NFZ

Lekarze rodzinni z Mazowsza nadal nie mają podpisanych kontraktów z Funduszem, mimo, że w grudniu ub. r. Federacja Porozumienie Zielonogórskie wynegocjowała w Ministerstwie Zdrowia treść i warunki umów.

Według Jacka Krajewskiego, prezesa Porozumienia Zielonogórskiego (PZ), Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ nie uznaje ustaleń, które wynegocjowano z resortem zdrowia w grudniu 2010 r. Krajewski w liście skierowanym do minister zdrowia Ewy Kopacz nazywa działania dyrektor oddziału, Barbary Misińskiej, biurokratycznymi żartami z porozumienia. 

– Czy minister zdrowia nadal panuje nad swoim resortem? – pyta w liście Jacek Krajewski. Jednocześnie wyraża nadzieję, że uda się powrócić do rozwiązania problemu POZ, zgodnie z podjętymi w grudniu decyzjami resortu.

Kontraktu z NFZ na 2011 r. nie ma jeszcze około 120 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej na Mazowszu. Lekarzom rodzinnym kończą się recepty z ubiegłorocznych zapasów. Aby wystawić nowe, muszą mieć numer tegorocznego kontraktu. Brak umów z NFZ powoduje, że inni świadczeniodawcy mogą odmawiać pacjentom bezpłatnego wykonywania badań zleconych przez lekarzy z PZ. 

Kierownik sekcji POZ w Mazowieckim OW NFZ Katarzyna Słodka podkreśla, że lekarze z PZ złożyli wnioski o umowy z czterotygodniowym opóźnieniem.

– We wnioskach były błędy, dotyczyły one m.in. harmonogramu czasu pracy lekarzy. Dlatego zostały odesłane z prośbą o uzupełnienie oraz z instrukcjami w tej sprawie. Jesteśmy gotowi do szybkiego podpisania umów, ale wnioski muszą być prawidłowe – powiedziała Słodka.

Krzysztof Radkiewicz, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, podkreślił, że wnioski na Mazowszu miały taką samą treść jak w innych regionach Polski, gdzie NFZ podpisał już umowy z lekarzami zrzeszonymi w PZ.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl, 21 grudnia na wniosek Porozumienia Zielonogórskiego doszło do spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. PZ odstąpiło następnie od postulatu natychmiastowego wzrostu stawki kapitacyjnej. 22 grudnia MZ, zgodnie z wnioskiem Federacji, zgodziło się na usunięcie z umów z lekarzami rodzinnymi zapisu dotyczącego sprawozdawczości. Niepodpisanie do końca grudnia kontraktów oznaczałoby, że od nowego roku pacjenci nie mogliby korzystać z porad w gabinetach 14 tys. lekarzy rodzinnych w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH