Mazowsze: komornik przejął pieniądze szpitala w Gostyninie-Kruku

Komornik przejął z jednego z kont Samodzielnego Publicznego Zaspołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Gostynin-Kruk pieniądze na poczet wszelkich zaległych zobowiązań placówki, zadłużonej wobec Urzędu Skarbowego i ZUS.

Oznacza to, że wszystkie konta szpitala mogą zostać teraz odblokowane. Placówka ma jednak wciąż bardzo poważne problemy finansowe, w tym dotyczące braku środków na pensje dla pracowników.

Jak poinformował w piątek (13 kwietnia) dyrektor szpitala Krzysztof Jaworski, pozostałe na kontach pieniądze pozwolą obecnie na pokrycie w części zobowiązań placówki wobec dostawców leków i mediów. - Pieniędzy jest jednak tak mało, że nie wystarczy na wynagrodzenie dla załogi.

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały powiedziała w piątek (13 kwietnia), że wojewoda wycofał zalecenie wydane z początkiem kwietnia zespołom ratownictwa medycznego, aby nie przewoziły pacjentów do szpitala w Gostyninie-Kruku. Jaworski przyznał, że to dobra informacja dla placówki, ale zastrzegł, że nie otrzymał jeszcze oficjalnej informacji w tej sprawie.

Konta Szpitala w Gostyninie-Kruku zostały zablokowane pod koniec marca, gdy dług placówki osiągnął 34 mln zł, głównie z lat poprzednich wobec Urzędu Skarbowego w Radomiu i ZUS. Kontrakt z NFZ jest jedynym źródłem dochodów szpitala i wynosi około 28 mln zł.

W ubiegłym tygodniu szpital zwrócił się do wojewody mazowieckiego z wnioskiem o wstrzymanie egzekucji komorniczej na 30 dni, co dałoby czas m.in. na zawarcie ewentualnego porozumienia z Urzędem Skarbowym w sprawie spłaty długu.

Wojewoda zapewnił wtedy, że jest gotów rozważyć wstrzymanie egzekucji komorniczej, jednak w piątek (13 kwietnia) rzeczniczka wojewody powiedziała, że w związku z uregulowaniem należności wobec komornika wniosek o wstrzymanie egzekucji, który miał być rozpatrzony do końca tygodnia, jest już bezprzedmiotowy.

Przypomnijmy, że w szpitalu w Gostyninie-Kruku trwa od lutego spór zbiorowy wszystkich tamtejszych związków zawodowych z dyrekcją placówki. Związki nie zgadzają się na obniżenie pracownikom wynagrodzeń w związku z problemami finansowymi. Przedstawiły postulat podwyżek o 20 proc.

Według związkowców szansą na uratowanie szpitala byłoby przekształcenie go w spółkę ze 100-proc. udziałem samorządu. Związki obawiają się, że pomysł starostwa na wydzierżawienie majątku placówki przez operatora zewnętrznego doprowadzi do likwidacji niektórych oddziałów oraz redukcji zatrudnienia.

Z powodu zajęcia kont bankowych szpital w Gostyninie-Kruku nie wypłacił pracownikom pensji za marzec, a także wyrównania poborów za luty, które wypłacono wtedy zaliczkowo w wysokości 85 proc. Dyrektor szpitala pytany o możliwości rozwiązania problemów finansowych placówki powiedział, że jest kilka projektów rozważanych wspólnie ze starostwem powiatowym w Gostyninie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH