Mazowsze: kolejki w szpitalach będą jeszcze dłuższe

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego ostrzega, że w 2013 r. zdecydowanie wydłużą się kolejki do specjalistów i planowanych zabiegów, będzie też mniej pieniędzy na badania.

Już teraz w szpitalach w subregionie płockim pacjenci muszą długo czekać na wizytę m.in. u kardiologa, nefrologa czy urologa. W przyszłym roku przy zmniejszonym kontraktowaniu z NFZ dostęp do specjalisty będzie jeszcze trudniejszy. Placówki na Mazowszu otrzymają o 242,9 mln zł mniej niż w obecnym roku. Co gorsza - będzie to o ponad 859 mln zł mniej niż naprawdę potrzebuje mazowiecka służba zdrowia.

Zdaniem władz Mazowsza wszystko w rękach mazowieckiego NFZ, które mogłoby zwiększyć finansowanie na przyszły rok.

- Nie można oczekiwać, że za mniejsze pieniądze utrzymamy ten sam poziom usług medycznych. W sposób naturalny w mazowieckich szpitalach wydłużą się kolejki, zmniejszy się dostęp do badań dla pacjentów, a dla samych szpitali będzie to oznaczać zapaść finansową - pokreślił marszałek Adam Struzik.

- We wspólnym interesie wszystkich mazowieckich szpitali, zarówno wojewódzkich, jak i powiatowych czy resortowych jest apelowanie do NFZ o zwiększenie finansowania w przyszłym roku - zaznaczył Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Jak podaje mazowiecki samorząd, na terenie całego Mazowsza w ramach umów z NFZ działa ponad 1800 różnej wielkości placówek ochrony zdrowia (praktyk grupowych i świadczeniodawców indywidualnych). Ich dostępność dla pacjentów jest więc uzależniona od wysokości kontraktu z NFZ, który dla większości placówek jest głównym źródłem przychodów (ponad 90 proc. wszystkich przychodów). Niestety, co roku pieniędzy nie przybywa, a koszty świadczeń medycznych i utrzymania placówek rosną (m.in. wzrost VAT, nowe ubezpieczenia, inflacja).

Szpitale są zmuszane do szukania finansowania leczenia pacjentów np. zaciągając kredyty. Jednocześnie dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że NFZ nie zwraca pieniędzy za tzw. nadwykonania. 

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku już teraz ma zobowiązania w wysokości 21,1 mln zł i przewiduje, że do końca roku wzrosną one do 24,1 mln zł. Samych nadwykonań jest już na 10,1 mln zł, przy czym szpital nie otrzymał za nie pieniędzy z NFZ.

Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie musiał wyłożyć dodatkowo ponad 5,4 mln zł. Nadwykonania dotyczyły głównie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (ponad 347 tys. zł) i rehabilitacji leczniczej (147 tys. zł).

Samodzielny Publiczny Zespół ZOZ im. J. Babińskiego w Sierpcu otrzymał w 2012 r. ok. 20 mln zł, a faktyczne zapotrzebowanie jest o co najmniej 2 mln zł wyższe. Ta placówka również nie otrzymała pieniędzy za dotychczasowe nadwykonanie. Tu także trzeba czekać na wizytę u lekarzy specjalistów. Największe kolejki są do gastroenterologa, kardiologa, endokrynologa i reumatologa.

14 sierpnia 2012 r. Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów zatwierdził plan finansowy NFZ na przyszły rok. Jeszcze 30 sierpnia 2012 r. plan uległ zmianie, ale każda z jego wersji zakłada dla Mazowsza mniejsze finansowanie. W rezultacie na 2013 r. przewidziano o 242,9 mln zł mniej niż w planie na 2012 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH