Mazowsze: kolejki do poradni specjalistycznych coraz dłuższe

Na Mazowszu, podobnie jak w innych województwach, wydłużają się kolejki do specjalistów.

W większości stołecznych poradni znalezienie wolnego terminu do lekarza specjalisty graniczy z cudem. Miejsc nie ma m.in. w poradni okulistycznej Klinicznego Szpitala Okulistycznego przy ul. Sierakowskiego, endokrynologicznej w Szpitalu Bielańskim, okulistycznej, kardiologicznej i gastroenterologicznej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ul. Wołoskiej oraz poradni kardiologicznej w Centralnym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Banacha.

Problemem wielu poradni jest brak lekarzy specjalistów.   

Jak wynika z danych Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, na ponad 5 mln ubezpieczonych mieszkańców Mazowsza przypada 141 alergologów, 75 audiologów i foniatrów. Balneologów i specjalistów medycyny fizykalnej jest 33, w tym 5 w trakcie specjalizacji. Chirurgów naczyniowych wykonujących  świadczenia w ramach NFZ jest 82, w tym 14 robi specjalizację. Mazowsze ma 4 lekarzy diagnostyki laboratoryjnej, 8 urologów i tyleż samo seksuologów ze specjalizacją, 12  geriatrów i 16 ginekologów onkologicznych oraz 2 lekarzy epidemiologów. Chorobami zakaźnymi w ramach umów z NFZ zajmuje się 116 lekarzy, w tym 96 specjalistów. 20 realizuje świadczenia z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej. 25 lekarzy, w tym 6 w trakcie specjalizacji, realizuje świadczenia w ramach kardiologii dziecięcej. 10 zaledwie lekarzy na Mazowszu jest specjalistami medycyny paliatywnej.

W jakim stopniu na wydłużenie się kolejek do specjalistów wpłynęła sytuacja finansowa Funduszu, okaże się po rozliczeniu pierwszego półrocza. Jak twierdzi Wanda Pawłowicz, rzecznik prasowy MOW NFZ, kończą się prace nad półrocznym okresem rozliczeniowym. Zostanie podsumowana liczba udzielonych świadczeń i będzie wiadomo, czy wszystkie przychodnie wykonały kontrakty w całości. Jeśli okaże się, że jakieś pieniądze nie zostały wykorzystane, zostaną one przesunięte do placówek, które zrealizowały kontrakty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH