Mazowsze: Sejmik zdecydował - WSS w Radomiu i Szpital "Drewnica" będą spółkami

Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego zdecydowali o przekształceniu w spółki m.in. dwóch szpitali - Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Drewnica" w Ząbkach oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Przekształcony w spółkę Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Drewnica" ma ujemny wynik finansowy. W 2012 r. deficyt może wynieść blisko 2,9 mln zł. W przypadku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu strata na koniec roku może wynieść 27 mln zł.

Przekształcone w spółkę zostanie także Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS. Z przyjętego planu finansowego Centrum wynika, że strata w 2012 r. może wynieść ponad 5 mln zł.

W trakcie głosowań sesję opuścili radni SLD i PIS, którzy są przeciwni przekształceniom.

Z porządku obrad zdjęto punkt dotyczący przekształcenia Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie oraz Szpitala Kolejowego im. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie w jedną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty.

Warunkiem uzyskania dotacji celowej jest wpisanie spółki powstałej z przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej do rejestru przedsiębiorców nie później niż 31 grudnia 2013 r.

Województwo mazowieckie jest podmiotem tworzącym dla 23 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH