Mazowsze: NFZ ukarał 11 świadczeniodawców

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ nałożył kary na 11 świadczeniodawców, którzy nieprawidłowo rozliczali się z Funduszem. Kontrolerzy przeprowadzili 24 wizytacje, w 14 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.

Wykryte nieprawidłowości dotyczyły koincydencji, czyli sytuacji, gdy jednemu pacjentowi w tym samym czasie pomocy udzieliło dwóch świadczeniodawców, np. w ambulatorium i w szpitalu.

Wizytacje dotyczyły zdarzeń mających miejsce w 2012 r. Na ich podstawie, a także po uzyskaniu oświadczeń pacjentów zostały stwierdzone nieprawidłowości w świadczeniach w zakresie: kardiologii, diabetologii, położnictwa i ginekologii, onkologii, otolaryngologii, dermatologii i wenerologii, neurologii, gastroenterologii, neonatologii.

Najczęściej stwierdzane przypadki koincydencji pomiędzy opieką ambulatoryjną a leczeniem szpitalnym dotyczyły: braku potwierdzenia wizyty pacjenta w dokumentacji medycznej, braku potwierdzenia przez pacjenta korzystania określonego dnia ze świadczeń, braku potwierdzenia w dokumentacji medycznej udzielenia porady pacjentowi.

Fundusz stwierdził też 106 przypadków tzw. podwójnego finansowania. Mowa o świadczeniach, które pacjent wykonał komercyjnie, a które zostały jednocześnie wykazane w rozliczeniach z Mazowieckim OW NFZ.

Przypadki podwójnego finansowania wykryto w wyniku kontroli przeprowadzonych na podstawie skarg od pacjentów. Tylko w I kwartale 2013 r. do Mazowieckiego OW NFZ wpłynęło 185 skarg od pacjentów. W roku 2012 było ich 681. W I kwartale 2013 r. Fundusz wnioskował już o 12 kontroli. W całym ubiegłym roku takich wniosków było 18.

Przypadki podwójnego finansowania dotyczyły: znieczulenia do porodu, opłaty za soczewki do zabiegu okulistycznego, badania przed zabiegiem, świadczeń stomatologicznych (znieczulenie, ekstrakcja zęba, RTG), założenia tzw. lekkiego gipsu, świadczeń POZ udzielonych pacjentowi spoza terenu województwa, świadczeń POZ udzielonych pacjentom na emeryturze, iniekcji do oka w trakcie wizyty okulistycznej, wypisania skierowania na USG jamy brzusznej przez lekarza POZ oraz zabiegów ortopedycznych z wykorzystaniem specjalnych śrub.

W 98 przypadkach pacjentom zwrócono poniesione koszty, w jednym przypadku płatnik rozwiązał umowę ze świadczeniodawcą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH