Mazowieckie: wybiorą dzierżawcę majątku szpitala w Gostyninie-Kruku

Starostwo w Gostyninie (Mazowieckie) rozpoczęło procedurę wyboru operatora zewnętrznego, czyli podmiotu, który miałby wydzierżawić majątek szpitala w Gostyninie-Kruku. Placówka, której niedawno groziło wstrzymanie działalności, ma nadal problemy finansowe.

Według starostwa gostynińskiego znalezienie podmiotu, który wydzierżawiłby majątek Samodzielnego Publicznego Zespołu ZOZ Gostynin-Kruk, jest najbardziej realnym sposobem ratowania placówki, która ma kłopoty płynnością finansową, w tym regulowaniem bieżących zobowiązań.

Jak poinformował w środę (13 czerwca) wicestarosta gostyniński Andrzej Kujawski, zarząd powiatu wstępnie zapoznał się z ofertami podmiotów, które zgłosiły się w postępowaniu dotyczącym wyboru operatora zewnętrznego dla szpitala w Gostyninie-Kruku. Powołując się procedurę poufności, Kujawski nie ujawnił liczby podmiotów, które złożyły oferty.

Obecnie zarząd powiatu prowadzi rozmowy z potnecjalnymi kandydatami, którzy złożyli oferty. Według Kujawskiego rozmowy te powinny zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. Potem przedstawione propozycje zostaną ponownie przeanalizowane przez zarząd powiatu.

- W przyszłym tygodniu zastanowimy się, czy te oferty są na tyle zadawalające, że możemy którąś wybrać. Wtedy wybralibyśmy jednego albo dwóch kandydatów i próbowali rozmawiać już o szczegółach - wyjaśnił. Przyznał, iż trudno obecnie ocenić, czy negocjacje uda się zakończyć do końca czerwca i jaki przyniosą ostatecznie efekt. Jego zdaniem istotne będą szczegóły rozmów, w tym dotyczące zapisów umowy.

Pod koniec marca konta zadłużonego szpitala w Gostyninie-Kruku zostały zablokowane - dług placówki osiągnął wówczas 34 mln zł (Głównie zaległych należności wobec ZUS i Urzędu Skarbowego). Placówka stanęła wtedy przed groźbą ewakuacji pacjentów i wstrzymania działalności.

W połowie kwietnia komornik przejął z jednego z kont szpitala pieniądze na poczet zaległych płatności. Umożliwiło to odblokowanie pozostałych kont placówki i spłatę części zobowiązań, m.in. wobec dostawców leków i mediów. Jednocześnie wojewoda mazowiecki wycofał wydane wcześniej zalecenie, by zespoły ratownictwa medycznego przewoziły pacjentów karetkami do innych szpitali.

Dyrektor szpitala Krzysztof Jaworski zapewnił, że placówka, chociaż ma nadal kłopoty finansowe, m.in. z terminowym regulowaniem wynagrodzeń, to pracuje obecnie normalnie.

Przypomnijmy, że w szpitalu od lutego trwa spór zbiorowy tamtejszych związków zawodowych z dyrekcją placówki. Związki nie zgadzają się na obniżenie wynagrodzeń - co dyrekcja argumentowała problemami finansowymi - i przedstawiły postulat podwyżek o 20 proc. Według związkowców szansą na uratowanie szpitala byłoby np. przekształcenie placówki w spółkę ze 100-proc. udziałem samorządu. Obawiają się oni, że wydzierżawienie majątku placówki przez operatora zewnętrznego doprowadzi do likwidacji niektórych oddziałów oraz redukcji zatrudnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH