Mazowieckie: wybiorą dzierżawcę majątku szpitala w Gostyninie-Kruku

Starostwo w Gostyninie (Mazowieckie) rozpoczęło procedurę wyboru operatora zewnętrznego, czyli podmiotu, który miałby wydzierżawić majątek szpitala w Gostyninie-Kruku. Placówka, której niedawno groziło wstrzymanie działalności, ma nadal problemy finansowe.

Według starostwa gostynińskiego znalezienie podmiotu, który wydzierżawiłby majątek Samodzielnego Publicznego Zespołu ZOZ Gostynin-Kruk, jest najbardziej realnym sposobem ratowania placówki, która ma kłopoty płynnością finansową, w tym regulowaniem bieżących zobowiązań.

Jak poinformował w środę (13 czerwca) wicestarosta gostyniński Andrzej Kujawski, zarząd powiatu wstępnie zapoznał się z ofertami podmiotów, które zgłosiły się w postępowaniu dotyczącym wyboru operatora zewnętrznego dla szpitala w Gostyninie-Kruku. Powołując się procedurę poufności, Kujawski nie ujawnił liczby podmiotów, które złożyły oferty.

Obecnie zarząd powiatu prowadzi rozmowy z potnecjalnymi kandydatami, którzy złożyli oferty. Według Kujawskiego rozmowy te powinny zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. Potem przedstawione propozycje zostaną ponownie przeanalizowane przez zarząd powiatu.

- W przyszłym tygodniu zastanowimy się, czy te oferty są na tyle zadawalające, że możemy którąś wybrać. Wtedy wybralibyśmy jednego albo dwóch kandydatów i próbowali rozmawiać już o szczegółach - wyjaśnił. Przyznał, iż trudno obecnie ocenić, czy negocjacje uda się zakończyć do końca czerwca i jaki przyniosą ostatecznie efekt. Jego zdaniem istotne będą szczegóły rozmów, w tym dotyczące zapisów umowy.

Pod koniec marca konta zadłużonego szpitala w Gostyninie-Kruku zostały zablokowane - dług placówki osiągnął wówczas 34 mln zł (Głównie zaległych należności wobec ZUS i Urzędu Skarbowego). Placówka stanęła wtedy przed groźbą ewakuacji pacjentów i wstrzymania działalności.

W połowie kwietnia komornik przejął z jednego z kont szpitala pieniądze na poczet zaległych płatności. Umożliwiło to odblokowanie pozostałych kont placówki i spłatę części zobowiązań, m.in. wobec dostawców leków i mediów. Jednocześnie wojewoda mazowiecki wycofał wydane wcześniej zalecenie, by zespoły ratownictwa medycznego przewoziły pacjentów karetkami do innych szpitali.

Dyrektor szpitala Krzysztof Jaworski zapewnił, że placówka, chociaż ma nadal kłopoty finansowe, m.in. z terminowym regulowaniem wynagrodzeń, to pracuje obecnie normalnie.

Przypomnijmy, że w szpitalu od lutego trwa spór zbiorowy tamtejszych związków zawodowych z dyrekcją placówki. Związki nie zgadzają się na obniżenie wynagrodzeń - co dyrekcja argumentowała problemami finansowymi - i przedstawiły postulat podwyżek o 20 proc. Według związkowców szansą na uratowanie szpitala byłoby np. przekształcenie placówki w spółkę ze 100-proc. udziałem samorządu. Obawiają się oni, że wydzierżawienie majątku placówki przez operatora zewnętrznego doprowadzi do likwidacji niektórych oddziałów oraz redukcji zatrudnienia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH