Mazowieckie: konta szpitala w Gostyninie-Kruku znów zajęte

Na wniosek wierzycieli komornicy zajęli konta szpitala w Gostyninie-Kruku. Podobna sytuacja miała miejsce w marcu br. Starostwo nadal zabiega o pozyskanie podmiotu, który miałby wydzierżawić majątek szpitala.

Dyrektor placówki, która należy do samodzielnego publicznego zespołu zakładów opieki zdrowotnej, Krzysztof Jaworski, zajmujący to stanowisko od maja 2011 roku, złożył rezygnację. Krzysztof Osmański, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych szpitala, powiedział w czwartek (2 sierpnia), że obecna sytuacja finansowa placówki jest "bardzo ciężka, wręcz tragiczna". Wśród wierzycieli jest m.in. ZUS.

- Zajęcia komornicze, które mamy w tej chwili znów powodują zagrożenie wynagrodzenia na najbliższy termin płatności, czyli 10 sierpnia - powiedział Osmański. Dodał, że zajęcia prowadzi kilku komorników, a jeden z nich wszczął postępowanie zabezpieczające, co oznacza, że uwolnienie środków na wynagrodzenia możliwe jest za pośrednictwem sądu.

- Oczekujemy w tej chwili na decyzję sądu, co do uwolnienia kwot na wynagrodzenia i wysokości tych kwot - zaznaczył.

Osmański zapewnił, że szpital pracuje normalnie. Wicestarosta gostyniński Andrzej Kujawski podkreślił, że starostwo podejmuje wszelkie działania w celu odblokowania kont placówki. Jak ocenił, negocjacje prowadzone w ramach procedury wyboru operatora zewnętrznego dla szpitala, są bardzo trudne i na obecnym etapie trudno przewidzieć, kiedy i w jaki sposób mogą się one ostatecznie zakończyć.

Według starostwa gostynińskiego najbardziej realnym sposobem ratowania tej placówki jest znalezienie podmiotu, który wydzierżawiłby majątek szpitala. W czerwcu br. zarząd powiatu wstępnie zapoznał się z ofertami podmiotów, który zgłosiły się w postępowaniu dotyczącym wyboru operatora zewnętrznego. Liczono wtedy, postępowanie będzie finalizowane z początkiem lipca.

Kujawski przyznał, że dotychczasowy dyrektor placówki Krzysztof Jaworski złożył rezygnację ze stanowiska. Obecnie przebywa na urlopie. Nie podał powodów rezygnacji. Sprawa powierzenia obowiązków dyrektora szpitala nowej osobie ma rozstrzygnąć się pod koniec sierpnia.

Pod koniec marca konta szpitala w Gostyninie-Kruku zostały zablokowane - dług placówki osiągnął wówczas 34 mln zł, głównie zaległych należności z lat poprzednich wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. Placówka stanęła wtedy przed groźbą ewakuacji pacjentów i wstrzymania działalności.

W połowie kwietnia komornik przejął z jednego z kont szpitala pieniądze na poczet zaległych płatności. Umożliwiło to odblokowanie pozostałych kont placówki i spłatę części zobowiązań, m.in. wobec dostawców leków i mediów. Jednocześnie wojewoda mazowiecki wycofał wydane wcześniej zalecenie, by zespoły ratownictwa medycznego przewoziły pacjentów karetkami do innych szpitali.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH