Mazowieckie: dyrektor szpitala w Gostyninie-Kruku złożył wypowiedzenie

Krzysztof Jaworski nie jest już dyrektorem SPZZOZ w Gostyninie - złożył wypowiedzenie. Rezygnację przyjął zarząd powiatu gostynińskiego na nadzwyczajnej sesji we wtorek (31 lipca).

Pod koniec marca konta zadłużonego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie-Kruku zostały zablokowane - dług placówki osiągnął wówczas 34 mln zł. Głównie dotyczyły zaległych należności wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. Placówka stanęła wtedy przed groźbą ewakuacji pacjentów i wstrzymania działalności.

W połowie kwietnia komornik przejął z jednego z kont szpitala pieniądze na poczet zaległych płatności. Umożliwiło to odblokowanie pozostałych kont placówki i spłatę części zobowiązań, m.in. wobec dostawców leków i mediów. Jednocześnie wojewoda mazowiecki wycofał wydane wcześniej zalecenie, by zespoły ratownictwa medycznego przewoziły pacjentów karetkami do innych szpitali.

Półtora miesiąca temu starostwo w Gostyninie rozpoczęło procedurę wyboru operatora zewnętrznego, czyli podmiotu, który miałby wydzierżawić majątek szpitala w Gostyninie-Kruku.

Według starostwa gostynińskiego znalezienie podmiotu, który wydzierżawiłby majątek Samodzielnego Publicznego Zespołu ZOZ Gostynin-Kruk, jest najbardziej realnym sposobem ratowania placówki, która ma kłopoty płynnością finansową, w tym regulowaniem bieżących zobowiązań.

Zarząd powiatu wstępnie zapoznał się z ofertami podmiotów, które zgłosiły się w postępowaniu dotyczącym wyboru operatora zewnętrznego dla szpitala w Gostyninie-Kruku.

Na to rozwiązanie nie zgadzają się związki zawodowe. Dla związkowców szansą na uratowanie szpitala byłoby np. przekształcenie placówki w spółkę ze 100-proc. udziałem samorządu. Obawiają się oni, że wydzierżawienie majątku placówki przez operatora zewnętrznego doprowadzi do likwidacji niektórych oddziałów oraz redukcji zatrudnienia.

Miesiąc temu Kancelaria Wasiak i Sztylko potwierdziła jednak trudną sytuację finansową szpitala. Zmniejszeniu uległa nie tylko ilość pacjentów, co jest wysoce niepokojące, ale też pojawiła się obawa utraty 30 mln zł z kontraktu NFZ.

Krzysztof Jaworski objął szefostwo na Kruku w maju ubiegłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH