Mazowieckie: cięcia w budżecie województwa odczują też szpitale

Sejmik Wojewódzki ograniczył budżet Mazowsza - poinformował w poniedziałek (12 marca) marszałek województwa Adam Struzik. Straci na tym m. in. Centrum Rehabilitacji Stocer w Konstancinie.

Podczas poniedziałkowej (12 marca) konferencji Adam Struzik jako powody zredukowania budżetu podał: wyższe niż przed rokiem "janosikowe", które Mazowsze musi płacić na rzecz innych województw, wstrzymanie procesu prywatyzacji Kolei Mazowieckich i zmianę wskaźników budżetowych - zmniejszenie prognozowanego wzrostu dochodów z CIT z 19 proc. do 4,5 proc.

- 2012 nie będzie rokiem dobrobytu na Mazowszu, trzeba stawić czoła trudnej sytuacji finansowej i wprowadzić surowy program oszczędnościowy - przekonywał Struzik.

Sejmik Mazowsza w poniedziałek (12 marca) przyjął zmiany w budżecie. Budżet Mazowsza będzie o jedną piątą mniejszy. Planowane pod koniec 2011 r. w uchwale budżetowej na 2012 r. wydatki, 3,6 mld zł, zostały ograniczone do 2,9 mld zł. Adam Struzik zaznaczył, że już w styczniu br. samorząd wstrzymał część wydatków, wiedząc, że budżet będzie musiał być znowelizowany.

- W tym roku w ramach "janosikowego" Mazowsze odda na rzecz innych regionów 659 mln zł, czyli aż 40 proc. swoich dochodów podatkowych - informował marszałek. Podkreślał, że powoli "janosikowe" zaczyna być wyższe niż dochody województwa ze środków z Unii Europejskiej. Jego zdaniem "na dłuższą metę taka sytuacja jest nie do utrzymania".

"Janosikowe" to system, zgodnie z którym bogatsze samorządy oddają - za pośrednictwem budżetu państwa - część swoich dochodów biedniejszym samorządom.

W 2012 r. na Mazowszu - w urzędzie marszałkowskim i wszystkich podległych mu instytucjach - ograniczone lub odłożone zostaną planowane inwestycje i zmniejszone o 15 proc. wydatki bieżące. W ten sposób, według marszałka, samorząd zaoszczędzi około 330 mln zł.

Adam Struzik poinformował, że przełożona została spłata zobowiązań zrestrukturyzowanych szpitali - 164 mln zł przesunięto na kolejne lata z całej kwoty 225 mln zł. Samorząd zapowiada, że w 40 proc. cięcia budżetowe dotkną tegoroczne inwestycje.

Wśród listy cięć znalazła się m in. modernizacja i rozbudowa bloku operacyjnego wraz z wyposażeniem w mazowieckim Centrum Rehabilitacji Stocer w Konstancinie, warta około 14,7 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH