Mazowieckie: Urząd Skarbowy zajął konta szpitala w Gostyninie-Kruku

Urząd Skarbowy w Radomiu zajął konta bankowe szpitala w Gostyninie-Kruku zadłużonego na 34 mln zł ( przy kontrakcie z NFZ na poziomie 28 mln zł). Dyrekcja lecznicy nie ukrywa, że placówka stanęła przed realną groźbą wstrzymania świadczenia usług medycznych i ewakuacji pacjentów.

Szpital w Gostyninie-Kruku należy do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej. Jak poinformował Krzysztof Jaworski, dyrektor szpitala, placówka nie ma pieniędzy ani na wypłaty dla pracowników, ani na leki dla pacjentów. Dodał, że w związku z zajęciem kont, szpital złożył odwołania do Urzędu Skarbowego w Radomiu i Izby Skarbowej w Warszawie.

Jaworski podkreślił, że jeżeli konta placówki nie zostaną odblokowane, "trzeba będzie się zastanowić się i przygotować na ewakuację pacjentów do innych szpitali".

- Czekamy na odpowiedź Urzędu Skarbowego w Radomiu i Izby Skarbowej w Warszawie. Jednocześnie podejmujemy inne działania ze starostwem powiatowym, ale o tym nie chciałbym mówić - dodał Jaworski.

Wicestarosta gostyniński Andrzej Kujawski podkreślił, że starostwo i dyrekcja szpitala będą wykorzystywały wszystkie możliwe środki, by porozumieć się z Urzędem Skarbowym.

Kujawski zaznaczył, że starostwo nadal będzie poszukiwało podmiotu, który wydzierżawiłby majątek SPZZOZ i przejął część zadłużenia. Ogłoszenie w tej sprawie ukazało się z początkiem marca. Zdaniem wicestarosty wprowadzenie do szpitala zewnętrznego prywatnego operatora to najbardziej realny sposób ratowania placówki.

Jak zapewnił Kujawski, do starostwa dotarły już wstępne deklaracje zainteresowanych podmiotów. Oferty zostaną rozpatrzone w drodze konkursu, prawdopodobnie do końca kwietnia.

Według Kujawskiego, gdyby nie udało się wyłonić podmiotu dzierżawiącego majątek szpitala, rezerwowym planem jest powołanie spółki prawa handlowego ze 100 proc. udziałem powiatu. Jego zdaniem trudno obecnie jednoznacznie ocenić, czy takie rozwiązanie gwarantowałoby utrzymanie szpitala.

W szpitalu w Gostyninie-Kruku trwa spór zbiorowy wszystkich działających tam związków zawodowych z dyrekcją placówki. Pracownicy obawiają się, że wydzierżawienie majątku przez zewnętrznego operatora doprowadzi do likwidacji niektórych oddziałów placówki, redukcji zatrudnienia oraz zarobków. Według nich rozwiązaniem trudnej byłoby przekształcenie szpitala w spółkę ze 100-proc. udziałem samorządu.

Związki nie zgodziły się na obniżenie przez dyrekcję szpitala wynagrodzeń dla wszystkich grup zawodowych, poza pracownikami z najniższym uposażeniem. Wysunięto jednocześnie postulat podwyżek o 20 proc. Z uwagi na sytuację finansową placówki pensje za marzec ograniczono do wysokości 85 proc. wynagrodzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH