Mazowieckie: NFZ nie zdradzi liczby lekarzy ukaranych za błędne recepty

Region Mazowiecki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy otrzymał pismo od mazowieckiego oddziału Funduszu z odmową udzielania informacji o liczbie lekarzy ukaranych za błędy przy wystawianiu recept refundowanych.

Wniosek Regionu Mazowieckiego OZZL miał na celu uzyskanie informacji niezbędnych do zaskarżenia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów treści dotychczasowych umów na wystawianie recept refundowanych zawieranych przez NFZ z lekarzami.

Fundusz odmówił udzielenia informacji po raz drugi (poprzednia odmowa miała miejsce 4 marca br.). Obecną odmowę Barbara Misińska, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, umotywowała brakiem udowodnienia szczególnego interesu publicznego w uzyskaniu wymienionych informacji oraz brakiem jakichkolwiek kar nakładanych na lekarzy przez Fundusz za błędy przy wystawianiu recept refundowanych.

Jak podaje Region Mazowiecki OZZL, według dyrektor Misińskiej lekarze nie płacą żadnych kar finansowych, lecz jedynie zwracają koszty nienależnych refundacji recept. Co więcej, lekarze podpisując umowy z NFZ wiedzą o warunkach umów i zgadzają się na nie, nie można więc mówić o ich negatywnym wpływie na wykonywanie zawodu lekarza.  

Związkowcy uważają, że „odmowne pismo upokarza środowisko lekarskie i próbuje za pomocą kruczków prawnych odsunąć w czasie złożenie przez OZZL wniosku do UOKiK”.

W ich opinii, zawierane z NFZ umowy na wystawianie recept refundowanych są sprzeczne z przepisami prawa,  „wprowadzają bowiem kary, które są nieadekwatne do stopnia przewinienia lekarzy, przyznają Funduszowi nieuzasadnione korzyści i stanowią nadużycie pozycji dominującej na rynku, sprzeczne z ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów”.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH