Mazowiecki samorząd rozmawia z NFZ ws. finansowania ochrony zdrowia

Urząd marszałkowski rozpoczął rozmowy z regionalnym oddziałem NFZ ws. przyszłych kontraktów samorządowych jednostek ochrony zdrowia.

Dzięki współpracy zarządu województwa z Funduszem mazowieckie lecznice mają lepiej odpowiadać potrzebom pacjentów.

W piątkowym (12 września) spotkaniu w urzędzie marszałkowskim wzięli udział przedstawiciele Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, reprezentanci zarządu województwa oraz dyrektorzy podlegających mu lecznic.

- Dzisiejsze spotkanie jest pierwszym w takiej formule; ma ono na celu pokazanie z jednej strony naszych problemów, a z drugiej - poważną rozmowę z Funduszem o tym, jak usprawnić współpracę, w jakim sposób zamknąć ten rok budżetowy, ale przede wszystkim, jak kontraktować świadczenia na przyszły rok, tak aby nasze placówki były w optymalny sposób zabezpieczone - powiedziała podczas konferencji prasowej w przerwie rozmów wicemarszałek województwa Elżbieta Lanc, która nadzoruje służbę zdrowia.

Dodała, że "partnerstwo" z NFZ pozwoli lepiej zaplanować samorządowe wsparcie dla placówek służby zdrowia.

Lanc wskazała, że kłopoty finansowe mazowieckich szpitali i przychodni wynikają z pięciu głównych problemów związanych z kontraktowaniem świadczeń przez NFZ. Według niej za złą sytuacją w służbie zdrowia w regionie odpowiadają: zły algorytm dystrybucji świadczeń, przez który na finansowanie mazowieckich lecznic przeznaczanych jest mniej środków niż rzeczywiście wpłacają płatnicy z tego regionu, nieopłacone przez NFZ "nadwykonania" placówek, a także kierowanie przez Fundusz środków przeznaczonych na wysokopłatne świadczenia jedynie do wyspecjalizowanych ośrodków.

Według wicemarszałek sytuację poprawiłyby także: powrót do półrocznych rozliczeń Funduszu z lecznicami (obecnie środki przekazywane są raz w roku) oraz dokładniejsze szacowanie przez NFZ stawek za poszczególne świadczenia.

Zdaniem prezesa Związku Pracodawców Szpitali Samorządu Województwa Mazowieckiego, a zarazem dyrektora Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie Jarosława Rosłona zła kondycja finansowa większości podlegających samorządowi jednostek służby zdrowia wynika z niewłaściwej dystrybucji środków przez Fundusz. Jak tłumaczył, w woj. mazowieckim najwięcej w Polsce - bo 60 proc. - środków danej specjalności jest przekazywanych na podmioty prywatne, niezabezpieczające 24-godzinnej opieki medycznej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH