Urząd Marszałkowski wycofał kilkanaście projektów gorzowskiego szpitala, jakie lecznica złożyła w regionalnym programie unijnym

– To skandal, żeby Urząd Marszałkowski, czyli właściciel szpitala nie zgadzał się na zakup sprzętu, który ma być finansowany z unijnych pieniędzy - mówi senator Henryk M. Woźniak. Wojewoda Helena Hatka również zapowiada interwencję.

Na początku roku gorzowski szpital przygotował kilkanaście wniosków na zakupu sprzętu dla poszczególnych oddziałów na 15 mln zł. Liczył, że 85 proc. uda mu się to sfinansować z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. To główny fundusz unijny na lata 2007-2013.

– Wnioski dotyczyły sprzętu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania placówki. To pomogłoby potem wynegocjować wyższy kontrakt z NFZ – tłumaczy Barbara Klimaczewska, odpowiedzialna w szpitalu za pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Na liście zakupów, jakie szpital chciałby sfinansować z LRPO, są m.in.: aparaty do dializ, tomograf, specjalistyczne kamery

Decyzję o braku akceptacji dla wniosków lecznicy, były marszałek Krzysztof Szymański (PO) tłumaczył zadłużeniem placówki (ponad 200 mln zł). Marszałek zasłaniał się też koniecznością konsultacji z ministrem rozwoju regionalnego.

– To karkołomne tłumaczenie, ponieważ przepisy dotyczące ubiegania się o dotacje mówią jasno, że beneficjentem dotacji może być również zadłużony szpital, który prowadzi restrukturyzację i ma płynność finansową. My te kryteria spełniamy, więc nie wiem, czemu ma służyć zasłanianie się ministerstwem, na którego opinię Urząd Marszałkowski czeka już kilka miesięcy.

Większość szpitali w Polsce ma długi i z sukcesami stara się o unijne środki.

– Tylko gorzowski szpital nie zasługuje na takie wsparcie – mówi Krzysztof Cichowlas, rzecznik szpitala.

– Zdaniem dyrekcji lecznicy, nawet jeśli okazałoby się, że szpitalowi zabraknie pieniędzy na sfinansowanie 15-procentowego wkładu własnego, nie będzie to dotyczyć wszystkich projektów. – Niezrozumiałe jest odrzucenie wszystkich wniosków. Niektóre dotyczą niewielkich kwot i bez względu na sytuację finansową szpitala placówkę stać będzie na taki zakup – tłumaczy Klimaczewska.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH