Placówki medyczne nie mogą odliczać podatku VAT, bo są z tego obowiązku zwolnione. To oznacza, że tracą możliwość odliczenia podatku od nabytych towarów i usług. Jeżeli nie możemy zmienić ustawy o podatku VAT i opodatkować sprzedaży usług medycznych, to warto wprowadzić rozwiązania alternatywne, które by rekompensowały wydatki szpitali.

Pieniądze związane z podatkiem VAT powinny w systemowy sposób wracać do placówek.

Podatek mógłby być kierowany np. do funduszu celowego zarządzanego przez ministra zdrowia lub wojewodów. Z tego funduszu szpital dostawałby zwrot pieniędzy na potrzeby inwestycyjne i zakupowe. Dokonałaby się w ten sposób redystrybucja pieniędzy do szpitala.

Trzeba zdać sobie sprawę, że np. w 2004 roku, szpitale wydały ok. 1 mld zł na zakup towarów i usług bez możliwości odliczenia VAT. To pokazuje skalę problemu. Gdyby pieniądze z podatku VAT były wprowadzone do obiegu, SP ZOZ-y mogłyby przeznaczyć spore pieniądze na inwestycje. To na pewno jest lepsze rozwiązanie niż doraźna pomoc w postaci oddłużania placówek.

Drugim problemem jest polityka systemowa. Resort pracuje nad zmianami w pewnych obszarach funkcjonownaia placówek, bez powiązania i skoordynowania zmian we wszystkich przepisach, odnoszących się do do danej kwestii. Taka zmiana fragmentaryczna, bez całościowego spojrzenia na system, z pominięciem wielu istotnych rzeczy, będzie ważyć na powodzeniu reformy i funkcjonowaniu szpitali przekształcanych w spółki prawa handlowego i ich efektywności.

Każda spółka prawa handlowego, której naturalnym celem jest maksymalizacja efektywności  ekonomicznej, przy braku rozwiązania tego problemu, będzie skazana na kłopoty. Zmiana formy działania szpitali niczego nie uzdrowi, jeśli nie zmienią się warunki otoczenia, w których one działają.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH