Marek Wójcik: szpital powiatowy pilnie potrzebuje określenia jego roli w systemie

W systemie ochrony zdrowia największy problem stanowią najmniejsze szpitale, czyli powiatowe. Do dziś nie wiadomo, jaką powinny pełnić rolę - zwraca uwagę w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

- Sytuacja szpitali powiatowych dla samorządowców nie jest jasna. Zatrzymana została tendencja do spadku liczby procedur wykonywanych w szpitalach powiatowych, bo w roku 2013 widać zahamowanie tego dotychczasowego trendu.

Jednocześnie jednak, w 2013 roku ubyło 87 szpitali w Polsce, głównie szpitali powiatowych - samorządowych i prywatnych. To prawie 7 proc. wszystkich lecznic. O tyle mniej szpitali w Polsce miało w 2013 roku kontakt z Funduszem, w stosunku do roku 2012. Na koniec 2012 r kontrakt z NFZ posiadało 1208 takich świadczeniodawców, a na koniec 2013 już tylko 1123.

W tej sytuacji samorządowcy mają poczucie, że dokonuje się wiele zmian, jednak zdecydowana ich większość odbywa się właśnie kosztem najmniejszych szpitali. A ponieważ te małe szpitale w samorządach są najbardziej restrukturyzowane, to już samorządowcy nie mają rezerw. Dla nich obecna sytuacja finansowa może być trudna.

Był pewien okres stabilizacji finansowej szpitali powiatowych. Jednak z danych dotyczących zobowiązań za ostatnie kwartały widać wyraźnie, że w niektórych województwach poszły one w górę. Mamy teraz do czynienia z pogarszaniem się sytuacji małych szpitali.

Dlatego samorządowcy muszą wiedzieć, czy są zdani na samych siebie, czy jest szansa na jakąś formę wsparcia procesu restrukturyzacji szpitali. Zwłaszcza, że niejasna jest też sprawa funduszy europejskich. Obecnie w Komisji Europejskiej toczą się debaty na temat tego, czy przyznać Polsce dofinansowanie na ochronę zdrowia. Polska chce wydawać pieniądze na świadczenia wysokospecjalistyczne, a nie na POZ, czy lokalne szpitale i profilaktykę.

Rok 2015 będzie rokiem, w którym fundusze unijne ruszą. Ale one ruszą wszędzie, we wszystkich sferach. Z punktu widzenia ochrony zdrowia jest istotne, żeby Unia pozwoliła na uruchomione ich właśnie w tym sektorze. To jest istotne i o tyle, że samorządy tam lokują jakieś wolne środki, gdzie można  zdobyć dofinansowanie unijne. 

Jeśli nie będzie unijnych środków na ochronę zdrowia, samorządy wolne środki będą lokowały w innych obszarach, np. na modernizację dróg, oświatę. Tam, gdzie będą dopłaty. Przed nami są też dwa trudne lata na dokończenie standardów szpitalnych. To wszystko sprawia, że 2015 rok będzie kluczowym dla przyszłości szpitali mniejszych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH