Marek Twardowski o szpitalu w Gorzowie Wlkp.: problemy wynikają ze złego zarządzania

Marek Twardowski, nowy dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przekonuje, że problemy finansowe lecznicy są wynikiem złego zarządzania jej finansami. Wskazują na to wyniki kontroli przeprowadzonej w szpitalu na jego polecenie.

Nieprawidłowości wymienione przez dyrektora Twardowskiego to m. in.: wielomilionowe nadwykonania, 28 ryczałtów samochodowych dla pracowników, planowane zabiegi wykonywane na dyżurach lekarskich, 121 stanowisk kierowniczych, zatrudnienie czterech nefrologów dziecięcych bez zapewnienia źródeł finansowania, czy niekorzystny dla szpitala sposób zawierania umów cywilno-prawnych.

Obecny dług szpitala wynosi 257 mln zł, w tym 38 mln zł to zobowiązania wymagalne. Mirosława Dulat, rzecznik zarządu województwa lubuskiego przypomina przy tym, że mimo przeprowadzonej w 2005 r. restrukturyzacji, zadłużenie lecznicy powiększało się z roku na rok. Władze województwa lubuskiego zdecydowały, że jedyną szansą dla placówki jest jej przekształcenie.

"Wprowadzane systematycznie od 2002 r. różnorodne programy restrukturyzacyjne nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w zakresie poprawy sytuacji ekonomicznej szpitala. Pierwszy kwartał 2012 r. szpital zamknął stratą finansową w wysokości 4,5 mln zł., mimo wzrostu wartości kontraktu z NFZ . Dzięki wsparciu przez Samorząd Województwa Lubuskiego, polepszenie wyników finansowych nastąpiło tylko w latach 2009-2010. Obecnie Jednostka ponownie generuje straty" - czytamy w stanowisku sejmiku w sprawie przekształcenia szpitala.

Zgodnie z ustawą, proces przekształcenia należy przeprowadzić do końca 2013 r. W tegorocznej rezerwie budżetu państwa zaplanowano 1,4 mld zł na dotacje dla samorządów, które skomercjalizują swoje szpitale.

- W przypadku przekształcenia Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w spółkę kapitałową ze 100-proc. udziałem województwa lubuskiego, będzie ono mogło uzyskać pomoc finansową z budżetu państwa - informuje Dulat.

Dyrektor Twardowski powołał już zespół, który ma zająć się przekształceniem. Jako spółka lecznica ma rozwijać takie zakresy świadczeń, jak np. onkologia i radioterapia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH