Według Ministerstwa Zdrowia środki przeznaczane na leczenie pacjentów z cukrzycą i chorych kardiologicznych przez lekarzy rodzinnych są należycie wydawane. Wiceminister Marek Twardowski poinformował o takim stanowisku MZ podczas V Forum Rynku Zdrowia.

– Poprosiłem prezesa NFZ, żeby sprawdził czy pacjenci chorzy na cukrzycę lub leczeni kardiologicznie, czyli ci, którymi w sposób wzmożony, lepszy mają opiekować się lekarze rodzinni, są również pacjentami poradni specjalistycznych – mówił Marek Twardowski. – Po porównaniu numerów PESEL pacjentów, nad którymi opiekę sprawują lekarze rodzinni i poradnie specjalistyczne, prezes podał, że to dwie grupy pacjentów.

Przekazując te informacje wiceminister zdrowia zaznaczył, że prosząc o dane z NFZ dotyczące pacjentów lekarzy rodzinnych chciał odnieść się do medialnych doniesień, z których wynikało, że „środki poszły a lekarze schowali je do kieszeni i pacjenci nic z tego nie mają”. Chodzi o rozważania dotyczące losu dodatkowych pieniędzy jakie od 1 października minionego roku otrzymują lekarze rodzinni za szczególną opiekę nad pacjentami diabetologicznymi i kardiologicznymi.

Jak wyliczył NFZ pacjenci z chorobami układu krążenia i cukrzycą, za opiekę nad którymi lekarze rodzinni są dodatkowo opłacani, to grupa około 10 proc. wszystkich pacjentów przyjmowanych w POZ. Kwota jaka przypada na takiego pacjenta jest trzykrotnie wyższa niż normalnie obowiązująca stawka kapitacyjna.

Z danych jakie na temat pracy lekarzy rodzinnych przekazał ministerstwu NFZ wynika, że prognozowana ilość wizyt u lekarzy rodzinnych w roku 2009 będzie o ok. 7 mln wyższa niż w roku 2008. W minionym roku było to około 143 mln porad, w tym roku ilość tych wizyt według szacunków opartych na analizie danych wyniesie koło 150 mln.

Większa będzie również liczba badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy rodzinnych. W 2008 roku lekarze POZ zlecili ok. 69 mln takich badań, natomiast w pierwszym półroczu 2009 roku ich liczba wynosiła ponad 41 mln. Według szacunków NFZ można się spodziewać, że do końca roku liczba zleconych badań diagnostycznych wyniesie ok. 84 mln, co oznacza ok. 23 proc. wzrost.

Jak przypomniał wiceminister Marek Twardowski lekarze rodzinni mają obowiązek według umowy z Funduszem co 6 miesięcy dokładnie wyspecyfikować ilość wykonanych badań diagnostycznych. Dane te dotyczą zarówno ilości jak i rodzaju badań. Jak dotąd w sprawozdawczości nie są one natomiast przypisane konkretnemu pacjentowi. – Tego jeszcze sprawozdawczość nie obejmuje, uruchomienie takiego ich rejestrowania, to jest wyzwanie na przyszłość i potężny wysiłek informatyczny – zaznaczył Marek Twardowski, co sugeruje, że ministerstwo nadal rozważa uruchomienie rejestru usług medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH