W Zamościu obradują przedstawiciele szpitali samorządowych działających w formie spółek. Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Marek Haber zapowiedział, że wkrótce wypłacone zostaną pierwsze dotacje samorządom, które przekształciły szpitale, oddłużyły je i przystąpiły do tzw. planu B.
Już około stu szpitali samorządowych działa w formie spółek, a kolejne przekształcają się - poinformowano w Zamościu na konferencji zorganizowanej z okazji 10-lecia przekształceń szpitali samorządowych. Uczestniczyli w niej samorządowcy z różnych regionów kraju, przedstawiciele ministerstwa zdrowia, menedżerowie zarządzający szpitalami.
W 1999 r. jako pierwszy przekształcił się w spółkę szpital w Ełku. Teraz już około 100 spośród 460 szpitali samorządowych działa jako spółki.
– Na początku to było bardzo trudne. Dziś, gdy są już dobre wzory, przekształcanie idzie dużo łatwiej. Obecnie kolejne 35 samorządów rozpoczęło proces przekształceń – powiedziała na konferencji prasowej prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych Renata Jażdż-Zaleska.
Wiceminister zdrowia Marek Haber zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia będzie wspierało przekształcenia, bo efekty są dobre, o czym świadczą samorządowe szpitale, które już funkcjonują jako spółki. Jak podkreślił zakres prowadzonej przez te placówki działalności nie zmienił się znacząco, choć jest przystosowywany do potrzeb i możliwości. – Nie ma upadłości, a pacjenci nie muszą za wszystko płacić, a takie były argumenty przeciwników przekształceń – zaznaczył Haber.
Haber zapowiedział, że wkrótce wypłacone zostaną pierwsze dotacje samorządom, które przekształciły szpitale, oddłużyły je i przystąpiły do tzw. planu B. Odpowiednie wnioski od jedenastu samorządów trafiły już do ministerstwa zdrowia. – Pieniądze dla pierwszych samorządów będą wypłacone na początku października – obiecał Haber.
Wśród pierwszych samorządów, które mają dostać dotacje jest miasto Zamość, które obchodzi 5-lecie przekształcenia szpitala w spółkę. Wiceprezydent Zamościa Iwona Stopczyńska powiedziała, że ta zmiana przyniosła bardzo dobre skutki. W chwili przekształcania szpital miał 25 mln zł długów, które przejęło miasto. Od tamtego czasu zakres świadczonych usług został rozszerzony, liczba pracowników zmniejszyła się o 5 proc., a ich zarobki wzrosły. – Nie musimy nic dopłacać do szpitala – zapewniła Stopczyńska.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 21:00 Jak rozmawiać o homoseksualności pacjenta? Te warsztaty to pomysł samych studentów medycyny
- 20:36 Prof. Poloński: telemonitoring to metoda uzupełniająca, a nie panaceum na wszystko
- 20:25 Łódź: dyrektor szpitala wniósł o kontrolę L4 pielęgniarek
- 19:25 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 18:55 Zmarł Chilijczyk uważany za najstarszego człowieka na świecie. Miał...
- 18:15 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 17:55 AOTMiT o posiedzeniu Rady Przejrzystości 23 kwietnia
- 17:00 Łódź: uniwersytet medyczny będzie miał 20 nowych laboratoriów za 63 mln zł
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 5 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 6 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych