Jedną z głównych zmian, jakie chcemy wprowadzić w ochronie zdrowia, jest przekształcanie szpitali w spółki akcyjne lub w spółki z ograniczona odpowiedzialnością.

Jednak obawy pacjentów, że przekształcenia doprowadza do ograniczenia dostępu do świadczeń, konieczności płacenia za te świadczenia lub że szpitale będą wybierały pacjentów, wymagających najmniej skomplikowanych i tańszych procedur są niepotrzebne. Pacjenci będą mieli zagwarantowany ten sam poziom świadczeń co obecnie.

Jeśli chodzi o środki finansowe, przeznaczane na leczenie, tu nic się nie zmieni, a nawet może ten poziom wzrośnie.

Dzisiaj problemem SP ZOZ-ów jest zdobycie pieniędzy na inwestycje. Środki finansowe dla szpitali z NFZ pozwalają tylko na podjęcie niewielkiej próby odtworzenia majątku. Nie ma natomiast pieniędzy na uruchamianie nowej działalności, gruntowne remonty lub modernizacje. Jest to jeden z powodów, dla których chcemy dokonać zmiany formy własności.

SP ZOZ-y mają potężne problemy, np. z pozyskaniem kredytów na inwestycje. Żeby je otrzymać, muszą mieć zabezpieczenie organu założycielskiego, a bardzo często budżety jednostek samorządu terytorialnego są porównywalne z budżetem szpitala lub wręcz od niego mniejsze.

Wskutek przekształceń pojawi się nowa jakość i nowe możliwości pozyskiwania środków inwestycyjnych – dzisiaj dla tych szpitali niedostępnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH