- Stara forma prawno-organizacyjna, jakimi jest SP ZOZ nie przystaje do obecnych realiów. Rozwiązaniem, które poprawi działanie szpitala będzie przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego - mówił we wtorek (9 czerwca) w Opolu wiceminister zdrowia Marek Haber.

Wiceminister zdrowia Marek Haber uczestniczył w Polsko-Niemieckim Forum Ochrony Zdrowia. Konferencję będącą wymianą doświadczeń między niemieckim a polskim płatnikiem zorganizowały oddziały NFZ – śląski i opolski oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji. To już trzecie takie forum. W poprzednich swoimi spostrzeżeniami dzielili się Ukraińcy oraz Brytyjczycy. W obradach, 9 czerwca, uczestniczyli, m.in., wszyscy dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia Republiki Federalnej Niemiec, a także władze samorządowe.

Otwierając obrady Forum marszałek śląski Bogusław Śmigielski jednoznacznie opowiedział się za funkcjonowaniem ubezpieczeń dodatkowych. Jego zdaniem obecna polityka rządu zdążająca do przekształceń własnościowych szpitali jest słuszna.

– Skala problemów jest duża. 56 placówek marszałkowskich potrzebuje 1,5 miliarda złotych tylko na to, by dostosować się do warunków wymaganych przez Unię Europejską...

Marszałek opolski Józef Sebesta przypomniał, że w województwie przekształceniom własnościowym poddano już wiele jednostek. Natomiast 13 placówek marszałkowskich wypracowało w minionym roku, pomimo podwyżek dla pracowników, ponad 22 mln zł zysku.

– W tym roku dofinansujemy służbę zdrowia 100 milionami złotych. To dużo, ale i mało w stosunku do potrzeb. Dostosowanie naszych placówek do norm europejskich kosztować będzie 207 mln złotych...

Nic dziwnego, że wobec takich problemów, charakterystycznych nie tylko dla Śląska i Opolszczyzny, zarządzający oddziałami NFZ wsłuchiwali się w słowa wiceministra zdrowia Marka Habera mówiącego o tym, jakie są aktualne kierunki działania resortu.

– Stara forma prawno-organizacyjna, jakimi jest SP ZOZ nie przystaje do obecnych realiów. Rozwiązaniem, które poprawi działanie szpitala będzie przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego – przypomniał credo resortowych działań wiceminister Haber. – Próbujemy stymulować takie przekształcenia i wspierać te samorządy, który podejmą decyzję o przekształceniu jednostki w spółkę z oo. lub akcyjną. Program rusza, liczymy, że znajdzie uznanie i kierunek przekształceń zostanie zintensyfikowany.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH