Dzisiejsza (1 grudnia 2008 r.) konferencja w Gdańsku jest drugą kolei w tegorocznej edycji cyklu regionalnych konferencji dotyczących głównych problemów funkcjonowania opieki zdrowotnej, przygotowanych przez wydawcę i redakcję miesięcznika Rynek Zdrowia.

Główna tematyka gdańskiej konferencji, to m.in.: główne problemy lecznictwa stacjonarnego w regionie pomorskim; finansowanie świadczeń i dostęp do terapii; zarządzanie i inwestycje w sektorze medycznym w woj. pomorskim.

W debacie uczestniczą m.in. dyrektorzy szpitali, szefowie klinik, osoby zarządzające prywatnymi placówkami medycznymi, eksperci rynku medycznego, przedstawiciele samorządów, Narodowego Funduszu Zdrowia, politycy.

Platforma Obywatelska liczy na to, że lewica poprze koalicję rządową. Nie ukrywa tego poseł Jan Kulas (PO), członek sejmowej komisji zdrowia. Marek Balicki (SdPL-Nowa Lewica) stwierdził podczas konferencji, że Platforma znajdzie sojuszników w części opozycji do odrzucenia prezydenckiego weta, jeśli tylko gotowa będzie do kompromisu i modyfikacji założenia ustawy o przekształcaniu ZOZ-ów w spółki prawa handlowego.

– Mamy kryzys finansowy, który w jakimiś stopniu dotknie i Polskę. Choćby z tego powodu potrzebujemy reformy systemu – przekonywał w Gdańsku, na regionalnej konferencji Rynku Zdrowia, poseł Kulas.

– To nie jest całościowa reforma, to zmiana formy gospodarki finansowej szpitali i powiązanego z nim leczenia ambulatoryjnego. Propozycja PO w kwestii przekształceń własnościowych, to nic innego jak powrót do elementów zaproponowanych przez premiera Hausnera w 2004 r. – replikował Marek Balicki.

– Przypomnę, że wówczas w projekcie ustawy zakładano, że w rękach samorządu pozostaje 75 proc. udziałów. W projekcie PO ze stycznia 2008 r. mowa była o zachowaniu przez samorząd 51 proc. Wersja ostatnia – wiemy, jaka jest... - mówił Balicki.

Poseł SdPL-Nowej Lewicy uważa (i jest to głos charakterystyczny dla opozycji sejmowej), że nie wszędzie potrzebne są przekształcenia SP ZOZ w spółki prawa handlowego. Były minister zdrowia alarmuje, że  nie można dokonywać obligatoryjnego przekształcenia bez modyfikacji prawa upadłościowego. Nakładanie obowiązkowości przekształcania się na wszystkie szpitale – zdaniem posła Balickiego – może w konsekwencji, po dwóch latach, doprowadzić do tego, że państwo będzie musiało utworzyć fundusz pomocy najsłabszym szpitalom.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH