Mamy w Polsce 378 szpitali w zabytkowych obiektach. To przekleństwo czy szansa? Na zdj. Oddział Kliniczny Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Fot. SU w Krakowie

Szpital w zabytkowym wnętrzu to przekleństwo - uważa część dyrektorów i właścicieli tych historycznych obiektów. Mówią, że mają leczyć, a nie restaurować zabytki i stale coś naprawiać. Najchętniej zmieniliby lokalizację i przenieśli się do nowoczesnych pawilonów. Jest w tych narzekaniach sporo mitów i przekłamań.

- To mit, że odrestaurowanie zabytkowego szpitala jest droższe niż wybudowanie nowego. Taki sam jak ten, że zarazków nie można się pozbyć, więc najlepiej wyburzyć stary obiekt - przekonuje dr inż. arch. Piotr Gerber z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i założyciel EMC Instytut Medyczny SA. Zapewnia, że w EMC sprawdzili to w praktyce.

- Wśród naszych 10 szpitali były obiekty zabytkowe lub o zabytkowym charakterze. Robiliśmy kompletne remonty i modernizacje i za każdym razem remont był tańszy niż budowa. Trzeba pamiętać, że jest już działka, infrastruktura - woda, kanalizacja, droga dojazdowa, parking itd. To obniża koszty w porównaniu z budową nawet o 30 procent - twierdzi, ale przyznaje, że remont jest bardziej pracochłonny, bo prace trzeba wykonywać pod nadzorem konserwatorskim. Trzeba też czasem zatrudnić fachowców o rzadkich umiejętnościach.

- Efekt końcowy jest jednak o niebo lepszy, bo mamy nowoczesny obiekt o wartościach historycznych. To ważne, gdyż w Polsce ze względu na wojny i zmiany polityczne zostało niewiele z dziedzictwa materialnego świadczącego o naszej przeszłości. Trzeba o nie dbać - konkluduje architekt.

To, co mówi nasz rozmówca, to nie są jedynie teoretyczne rozważania o stosunku do historii i jej materialnych pamiątkach. Chodzi o setki konkretnych budowli wykorzystywanych przez służbę zdrowia i o problemy organizacyjne, prawne, konserwatorskie, techniczne, inwestycyjne, z którymi muszą się na co dzień borykać ich gestorzy.

Mamy 378 szpitali w zabytkowych murach
Poprosiliśmy Narodowy Instytut Dziedzictwa o dane liczbowe na ten temat.

”Według bazy danych rejestru zabytków nieruchomych ochroną prawną objętych jest 431 budynków wzniesionych jako szpitale bądź pawilony szpitalne w 89 zespołach. 378 nadal pełni funkcje zgodne z pierwotnym przeznaczeniem” - informuje nas Agata Kłoczko z Działu Ewidencji i Rejestru Zabytków.

Jak zaznacza, funkcje szpitalne pełnią czasem również budynki mające pierwotnie inne przeznaczenie (np. klasztory, koszary, obiekty rezydencjonalne, a nawet folwarczne) - wg danych NID jest ich 57.

Jeśli chodzi o nieruchomości objęte ochroną prawną, które nadal pełnią funkcje szpitali lub są wykorzystywane w celach leczniczych (387 obiektów), to najwięcej jest ich w województwie dolnośląskim - 59, mazowieckim - 47, śląskim - 40, małopolskim - 38, wielkopolskim i zachodniopomorskim - po 36, pomorskim - 28, warmińsko-mazurskim - 21, lubuskim - 17, podlaskim - 14, lubelskim i łódzkim - po 10, opolskim - 8, świętokrzyskim - 6, podkarpackim i kujawsko-pomorskim - po 4.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH