Wtorek, 21 października 2014 

Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia | 24-11-2008 14:27

Mamy nową listę leków refundowanych

270 mln zł będą kosztowały budżet państwa zmiany na listach leków refundowanych i finansowanie leczenia kolejnych czterech chorób rzadkich. Na nowej liście znajdą się m.in. 202 nowe preparaty generyczne, a większość leków stosowana w chorobach przewlekłych będzie kosztowała pacjenta 3,20 zł.

Finansowane będzie, między innymi, leczenie trzech pacjentów z mukopolisacharydozą typu VI lekiem naglazyme. Płatnik wyda na to 2,2 mln zł.

O zmianach minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

– Po raz pierwszy lista leków refundowanych będzie miała konkretne efekty dla pacjenta. Podjęliśmy decyzję ważną też szczególnie dla 200 osób cierpiących na choroby rzadkie – mówiła minister zdrowia.

NFZ zacznie teraz finansować leczenie choroby Pompe'go, na którą cierpi 18 pacjentów. jest to schorzenie metaboliczne mięśni leczone preparatem myozyme. Fundusz wyda na leczenie tych chorych rocznie 7,4 mln zł. Finansowane będzie też leczenie trzech pacjentów z mukopolisacharydozą typu VI lekiem naglazyme. Płatnik wyda na to 2,2 mln zł. Państwo przejmie też finansowanie leczenia mukopolisacharydozy typu II tzw. zespołu Huntera produktem elaprase dla 24 pacjentów, na co wyda ok. 30 mln zł rocznie. Kolejna choroba , której finansowanie przejmie NFZ to zaburzenia wzrostu u dzieci w wieku 2-16 lat z ciężkim pierwotnym niedoborem insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGFD-1), które są leczone preparatem Increlex. Na to schorzenie cierpi w Polsce ok. 150 osób. Ich terapia będzie kosztowała ok. 2 mln zł.

– Decyzją prezesa NFZ dodatkowo zostanie też wpisany nowy produkt w ramach JGP. Dotyczy to leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) – powiedziała minister Kopacz.

Dopisane do listy
W ramach nowelizacji listy leków refundowanych Ministerstwo Zdrowia zdecydowało też o wpisaniu nowych chorób na listę schorzeń przewlekłych. Za leki stosowane w tych chorobach pacjent ma płacić cenę ryczałtową czyli 3,20 zł.

 • victoza lek na cukrzyce typ2
  kiedy lek victoza bedzie refundowany to skandal ile teraz apteki sobie zadaja od 523--580 zl a pisze sie ze ps. Stanowisko Rady Konsultacyjnej
  nr 20/6/2010 dnia 15 marca 2010r.
  w sprawie zasadności zakwalifikowania leku
  liraglutidum (VictozaR) w leczeniu cukrzycy typu 2,
  jako świadczenia gwarantowanego
  Rada Konsultacyjna uznaje za zasadne zakwalifikowanie leku liraglutyd (VICTOZAR), roztwór
  do wstrzykiwań, 6mg/ml, jako świadczenia gwarantowanego, finansowanego w ramach
  wykazu leków refundowanych, z 50% odpłatnością.
  Uzasadnienie stanowiska
  VictozaR jest lekiem podawanym w iniekcjach podskórnych, należącym do nowej grupy
  leków - inkretyn, wykazujących lepszą od pochodnych sulfonylomocznika skuteczność
  w terapii cukrzycy, mierzoną drugorzędowymi punktami końcowymi - stężeniem HbA1c
  i poziomem glikemii w surowicy krwi. Ze względu na krótkie doświadczenie z omawianym
  produktem leczniczym Rada proponuje zastosowanie 50% odpłatności i wpisanie na listę
  leków refundowanych
  moje pytanie kiedy moge sie spodziewac tej znizki poniewaz mnie to dotyczy a na dzien dzisiejszy cena jest 527,oo to troche ?

  ~krysia, 2012-07-29

 • purchase detrol
  <b>purchase detrol</b>

  ~Dr.Omifalf, 2012-07-19

 • Ignorancja
  Jak czytam komentarze na temat ADHD i metylofenidatu (Concerta/Medikinet/Ritalin) to się zastanawiam czy internet jest pełen idiotów czy tylko trolli?

  "Rodzice dzieci z ADHD radośnie zareagowali na fakt refundacji Concerty. Lek będzie bardziej dostępny i częściej stosowany." - Concerta jest refundowana od dawna, tylko teraz był ten bajzel z refundacją, a teraz znowu jest jak wcześniej. "Problem polega na tym,że substancja chemiczna którą zawiera jest szkodliwa dla Waszych dzieci.To narkotyk!!!" - To demagogia, ból nowotworowy leczy się morfiną, ADHD leczy się metylofenidatem - to normalne, nie należy demonizować. Narkotyki są lekami.

  "No to teraz wszyscy będą świetnie przygotowani na maturę i inne egzaminy.
  Nie trzeba już będzie pić syropu PINI. Gratulacje!" - Ta wypowiedź jest tak idiotyczna, że nie warto jej komentować. Swoją drogą syrop Pini to kodeina - opiat nie mający nic wspólnego ze stymulantami ani poprawą sprawności umysłowych.

  "Żle się stało, że lek ten nie został wprowadzony do refundacji na zasadach różowych recept. Niestety, obawiam się o losy osób nadużywających ten specyfik. Teraz stanie się on w zasięgu ręki tak jak tramal." - Mylisz pojęcia. Co innego refundacja, co innego kategoria dostępności. Metylofenidat jest na różową receptę.

  "Co znaczy : jako element kompleksowego (zawierajacego psychoterapie) leczenia dzieci?" - To tam takie puste słowa, no bo kto to niby skontroluje, czy jest równoległa psychoterapia? Bardziej istotne jest słowo "dzieci" - osoby powyżej 18rż już dla ministerstwa automatycznie wyzdrowiały :/

  ~adehadek, 2012-02-27

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH