Małopolskie: wojewoda chce stworzenia mapy świadczeń

O przygotowanie mapy świadczeń zdrowotnych w Małopolsce, dzięki której będzie możliwe porównanie dostępu pacjentów do opieki lekarskiej w 2011 r. w odniesieniu do roku 2010, wystąpił do NFZ wojewoda małopolski, Stanisław Kracik.

– Chcemy wiedzieć, ilu pacjentów będzie teraz zmuszonych do jeżdżenia po województwie w poszukiwaniu specjalistów. Chodzi także o to, byśmy umieli odpowiedzieć pacjentom, gdzie jest teraz poradnia, której potrzebują – powiedział PAP Kracik.

Wojewoda chce się także wiedzieć, które poradnie specjalistyczne po konkursach ofert nie uzyskały kontraktów.

Konkursy na świadczenia medyczne w Małopolsce zostały ogłoszone po raz pierwszy od czterech lat. Wcześniej kontrakty placówek medycznych były przedłużane aneksami.

Największe kontrowersje w Małopolsce wywołał proces kontraktowania świadczeń w poradniach specjalistycznych. Według przedstawicieli części placówek niekoniecznie wygrali najlepsi –  posiadający najlepszy sprzęt i kadrę. Według NFZ zasady rankingowania placówek były takie same w całym kraju, a nowe podmioty, które walczyły o kontrakty były kontrolowane, czy ich oferta jest zgodna ze stanem faktycznym.

Wojewoda spotkał się 5 stycznia z przedstawicielami m.in. Stowarzyszenia Szpitali Małopolski i Związku Pracodawców Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej.

– Prawdopodobnie nikt dziś w Małopolsce, poza dyrekcją oddziału NFZ, nie ma obrazu, jak wygląda mapa świadczeń medycznych, ile porad danej specjalności wykupiono w konkretnym powiecie, w konkretnym mieście na rok 2011– powiedział PAP Marcin Kuta, prezes Stowarzyszenia Szpitali Małopolski.

– Białe plamy w dostępie do lekarzy nie polegają wyłącznie na niewykupieniu świadczeń. Chodzi raczej o to, że wykupiono je dla danej populacji daleko, gdzieś indziej. Nie wiemy, dlaczego i nie wiemy, czy rzeczywiście wygrał lepszy – mówił.

Dodał, że świadczeniodawcy chcą, by oferty placówek startujących w konkursach były jawne, by można było je ze sobą porównać i uzyskać informacje, dlaczego jedna placówka medyczna została w rankingu NFZ oceniona wyżej, a inna niżej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH