Małopolskie: tu za nadwykonania trafi do szpitali 30 mln zł FOT. Ken Teegardin/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

30 mln zł dotacji z budżetu państwa otrzymał Małopolski Oddział NFZ na zapłatę za wykonane ponad limit w kontrakcie badania, zabiegi i porady. Pieniądze jeszcze przed końcem roku trafią do 43 placówek. Zapłata ma objąć usługi wykonane w trzech kwartałach tego roku i w latach poprzednich.

Najwięcej środków trafi do tych placówek, które w regionie przyjmują najwięcej pacjentów: Szpitala Uniwersyteckiego (2 mln 899 tys. zł), Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (5 mln 287 tys. zł) i Szpitala im. Jana Pawła II (4 mln 520 tys. zł).

Jak poinformowała dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska zasady finansowania nadwykonań były jednolite w całym kraju. Ugody na mocy których placówki dostaną pieniądze zostały zwarte z 43 szpitalami i przychodniami. Nadwykonania to te porady, zabiegi czy badania, które przeprowadzono ponad wskazany w kontrakcie z NFZ limit.

Jeśli chodzi o rok 2017, NFZ w 100 proc. zapłaci za: porody, zawały, usługi pakietu onkologicznego oraz za świadczenia w zakresie: onkologii, anestezjologii i intensywnej terapii, transplantologii, toksykologii, neurologii (udary), specjalistykę dziecięcą i tzw. świadczenia wysokospecjalistyczne.

Skala wszystkich nadwykonań w całym 2107 r. ma być znana pod koniec stycznia.

- Będziemy je rozliczać w okolicach 14 lutego - mówiła dyrektor MOW NFZ.

Według Fryźlewicz-Chrapisińskiej nadwykonania w 2017 r. w całej Małopolsce mogą opiewać na ok. 70 mln zł. Jak mówiła, w zeszłym roku zapłacono średnio 67 proc. wartości nadwykonań.

- Liczymy, że teraz nie będzie to mniej. Chcielibyśmy, żeby było więcej - mówiła.

Wyraziła nadzieję, że ponadlimitowe usługi m.in. w psychiatrii, rehabilitacji, poradniach specjalistycznych także zostaną zapłacone na dobrym poziomie. Jak zaznaczyła, fundusz wraz z napływem dodatkowych środków zwiększał w 2017 r. kwoty kontraktów ze szpitalami, przeznaczając dodatkowe pieniądze zwłaszcza na operacje: zaćmy, wymiany stawu biodrowego i kolanowego oraz na diagnostykę obrazową.

Budżet Małopolskiego Oddziału NFZ zwiększył się w trakcie roku o ponad 370 mln zł (6 proc.). Na początku 2017 r. plan opiewał na 6 mld 282 mln zł, na koniec roku wyniósł on 6 mld 659 mln zł. Dodatkowe pieniądze pochodziły zarówno z funduszu zapasowego i rezerwy ogólnej NFZ, jak i w formie dotacji z budżetu państwa.

Wicewojewoda małopolski Józef Gawron mówił w czwartek, że odczuwalne jest już skrócenie kolejek do najbardziej newralgicznych zabiegów, świadczeń medycznych i konsultacji u specjalistów.

- Pojawią się wkrótce także nowe rozwiązania, jak chociażby dentobusy, z których jeden trafi do Małopolski. Jest to realizacja zobowiązania rządu - odbudowania opieki medycznej w szkołach, zarówno jak chodzi o doposażenie gabinetów higienistek szkolnych, jak i poprawienie systemu opieki stomatologicznej nad dziećmi - powiedział Gawron.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH