Małopolskie: szwajcarskie dotacje dla domów pomocy społecznej

Ponad 21,7 mln zł otrzymało siedem małopolskich domów pomocy społecznej na remonty, wyposażenie pomieszczeń rehabilitacyjnych i terapeutycznych, nowoczesne formy terapii i szkolenie pracowników. Środki pochodzą ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

W czwartek przedstawiciele województwa małopolskiego oraz beneficjenci projektu "Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem" podpisali umowy dotyczące dofinansowania tego przedsięwzięcia prowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Łączna wartość projektów przeznaczonych do dofinansowania ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wynosi ponad 21,7 mln złotych, z czego od 62 do 85 proc. to środki szwajcarskie a pozostała kwota to wkład własny samorządów.

Wsparcie zostało przyznane domom pomocy społecznej: w Nowodworzu, Szczyrzycu, Gorlicach (przy ul. Michalusa 14), Nowym Sączu (przy ul. Nawojowskiej 169), w Bobrku oraz w Krakowie (przy ul. Łanowej 41b i Krakowskiej 55).

W ramach przedsięwzięcia w małopolskich DPS-ach powstaną 122 nowe miejsca dla osób wymagających całodobowej opieki oraz nowe, nowocześnie wyposażone pomieszczenia do rehabilitacji i terapii. Środki będą też przeznaczone na podnoszenie kwalifikacji przez personel.

Jak podkreślają przedstawiciele władz województwa, wszystkie nowe miejsca powstaną w domach dla przewlekle psychicznie chorych, bowiem na takie miejsca czeka w Małopolsce najwięcej osób. 91 miejsc powstanie w Krakowie, z czego w 56 w DPS-ie przy ul. Łanowej.

W placówkach, które otrzymały dofinansowanie, planowane jest wprowadzenie nowoczesnych form terapii, m.in. przez sztukę, rzeźbę czy taniec.

W szkoleniach i studiach podyplomowych weźmie udział 585 pracowników z jednostek objętych projektami. Będą zdobywać nowe umiejętności w prowadzeniu terapii, komunikacji z podopiecznymi, a także radzeniu sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym w pracy.

W budżecie konkursu pozostało prawie 900 tys. zł, co oznacza, że do grona siedmiu placówek może dołączyć jeszcze jedna. Umowa w tej sprawie zostanie podpisana w najbliższym czasie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH