Małopolskie: szpital w Rabce-Zdroju podpisał kontrakt z NFZ

Po siedmiu miesiącach negocjacji NZOZ Szpital Miejski w Rabce-Zdroju uzyskał kontrakt z NFZ na odział chirurgiczny i izbę przyjęć - poinformowała w środę (3 sierpnia) prezes szpitalnej spółki, Małgorzata Skwarek.

Na funkcjonowanie izby przyjęć do końca roku szpital dostanie 570 tys. zł, a na oddział chirurgiczny 1,92 mln zł. Kontrakt został zawarty na cztery lata.

- Udało się uratować lecznicę, której groziło zamknięcie - dodała prezes Skwarek. Pracownicy szpitala domagając się zawarcia kontraktu blokowali w lipcu przez trzy dni "zakopiankę".

Skwarek zapowiada, że to jeszcze nie koniec rozmów z NFZ: kontrakt na izbę przyjęć jest podpisany od 22 lipca, mimo że działała ona od 1 stycznia. Szpital zamierza na drodze sądowej domagać się odszkodowania za siedem miesięcy działalności. 

Kontrakt na działalność oddziału chirurgicznego podpisano po odwołaniu się przez placówkę w Rabce od niekorzystnej decyzji Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ do prezesa Funduszu. Prezes Jacek Paszkiewicz unieważnił decyzję Małopolskiego OW NFZ, co umożliwiło powrót do negocjacji.

Małopolski OW NFZ w styczniu br. odmówił szpitalowi w Rabce-Zdroju kontraktu na świadczenia w ramach izby przyjęć i oddziału chirurgicznego. Kontrakt na usługi medyczne świadczone przez izbę oraz oddział chirurgiczny otrzymał natomiast szpital powiatowy w Nowym Targu, który w ocenie NFZ wykazał się lepszą ofertą zapewniającą kompleksowość świadczeń. Szpital powiatowy w Nowym Targu jest oddalony od Rabki o 20 km.

W połowie stycznia b.r. zarząd szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju złożył zawiadomienie do prokuratury dotyczące kontraktowania świadczeń medycznych przez Małopolski OW NFZ. Zarząd szpitala wskazywał na nieprawidłowości w trakcie konkursów dla oddziałów wewnętrznego oraz izby przyjęć, a także przy rozpatrywaniu protestu.

Krakowska prokuratura po postępowaniu sprawdzającym, odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Jej zdaniem procedura przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursów była zgodna z przepisami. Zarząd szpitala w Rabce-Zdroju złożył odwołanie od tej decyzji. 12 sierpnia ma rozpocząć się proces sądowy w tej sprawie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH