Małopolskie: ruszyła kontrola w oddziale Funduszu

W małopolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia rozpoczęła się kontrola dotycząca rozstrzygnięć konkursów ofert i kontraktowania świadczeń na 2011 r.

Kontrola dotyczy konkursów ofert na ambulatoryjne świadczenia opieki specjalistycznej – poinformował Andrzej Troszyński, rzecznik Centrali NFZ. Z kolei rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ Jolanta Pulchna dodała, że kontrola dotyczy także kontraktowania świadczeń w lecznictwie szpitalnym.

Kontrolerzy będą sprawdzać wszelkie zarządzenia dyrektora małopolskiego oddziału NFZ, przebieg konkursów, w tym kryteria, którymi kierowano się przy ich rozstrzyganiu.

– Zapewne ważne będzie to, kto został zaproszony do rokowań i dlaczego ogłoszono konkursy uzupełniające na pewne świadczenia, a na inne nie – powiedziała Pulchna.

Kontrolerzy mają pracować w Krakowie do piątku (14 stycznia), później kilka dni przewidziano na opracowanie wniosków. Wyniki kontroli powinny być znane 19 stycznia. Jak podkreśliła rzecznik, to dyrekcja Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – w związku z zainteresowaniem mediów i skargami placówek medycznych na wyniki konkursów ofert – zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia oraz prezesa NFZ o kontrolę rzetelności konkursów.

Według Pulchnej po konkursach kontrakty zaproponowano w Małopolsce 1890 poradniom specjalistycznym, a nadal toczy się 131 konkursów uzupełniających w tym zakresie. Łącznie w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej o kontrakty starało się 90 nowych placówek, dla ok. 50 z nich negocjacje z NFZ zakończyły się pomyślnie. Jeśli chodzi o lecznictwo szpitalne, kontrakty mają być zawarte z 49 szpitalami (1035 oddziałów).

Konkursy na świadczenia medyczne w Małopolsce zostały ogłoszone po raz pierwszy od czterech lat. Wcześniej kontrakty placówek medycznych były przedłużane aneksami. Największe kontrowersje w Małopolsce wywołał proces kontraktowania świadczeń w poradniach specjalistycznych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH